سرویس خبر: امروزه مردم در شکل‌گیری قدرت نقش زیادی پیدا کرده‌اند. هر کس با مردم تماس فوری‌تر و کامل‌تری داشته باشد و بتواند پیام خود را به مخاطبان بیشتری برساند، موفق‌تر خواهد بود.

سید محمد‌علی حسینی، سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه و سفیر پیشین ایران در ایتالیا درباره نسبت رسانه های نوین با روابط خارجی با بیان اینکه "به نظر می‌رسد امروز مبنای قدرت تغییر کرده و قدرت معناگرا شده است" به شوراآنلاین گفت: ما در عصر ارتباطات به سر می‌بریم. هیچ حوزه فن‌آوری به اندازه حوزه ارتباطات دچار تغییر و تحول نیست. هر چند سال یکبار فن‌آوری‌ها، ابزارها و شیوه‌های ارتباطی دچار تحول می‌شود. یک لحظه غفلت از روندها و عقب ماندن از جریان اطلاعات، باعث قطع دسترسی به مخاطب، عقب ماندن از رقبا و واگذاری عرصه افکار عمومی به دیگران می‌شود.

حسینی گفت: در حال حاضر، شبکه‌های اجتماعی، موبایلی و دیگر شکل‌های رسانه‌های نوین از ابزارهای مهمی هستند که بر روش‌های تعامل و ارتباط بین فرد با فرد و فرد با دولت تاثیر گذاشته‌اند.

وی افزود: فرآیند ترویج یک ایده در منطقه‌ای از جهان یا کل جهان و هم‌چنین امکان دسترسی، جذب، اقناع‌، نفوذ و تأثیر بر اندیشه و رفتار دیگران تسهیل شده‌ است و این دگرگونی سریع و گسترده در فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات، افزایش و تنوع کمی و کیفی رسانه‌های نوین را در پی داشته است.

این دیپلمات گفت: مشخصه این رسانه‌ها این است که با بهره‌گیری از ویژگی‌های فضای مجازی و محیط شبکه‌ای و سرعت فراوان در انتقال پیام، امکان ارتباط را در لحظه با افکار عمومی و انتقال مستقیم پیام را به صورت متنی و فرامتنی و چند رسانه‌ای و هم‌چنین تبادل و اشتراک اطلاعات دو جانبه وچندجانبه فراهم کرده است. از این رو این رسانه‌ها اهمیت فراوان و بی‌بدیلی یافته‌اند.

سخنگوی پیشین دستگاه دیپلماسی کشور خاطرنشان کرد: استفاده از رسانه‌های نوین و شبکه‌های اجتماعی که از مهم‌ترین ابزارهای استفاده از قدرت به اصطلاح نرم یا قدرت معنائی است، در حوزه سیاست و روابط خارجی امر حیاتی و فوری و تعیین کننده نتیجه رقابت‌های بین‌المللی بر سر دستیابی به افکار عمومی است.

این دیپلمات گفت: در شرایط کنونی حتی لحظه‌ای نمی‌توان از این پدیده غفلت کرد، زیرا عده‌ای به درستی معتقدند بازیگران بین‌المللی در حال شکل دهی به امپراتوری‌های مجازی و ایجاد نوع جدید استعمار، یعنی استعمار مجازی از طریق رسانه‌های نوین هستند. از این منظر، استعمار از جهان واقعی به جهان مجازی منتقل شده و سردمداران این امپراتوری به دنبال بسط و گسترش دامنه نفوذ خود در دنیای مجازی و البته به تبع آن دستیابی به منافع در دنیای واقعی هستند.

سفیر پیشین ایران در ایتالیا درباره ابزارهای نوین اطلاع رسانی و چالش‌هایی برای سیاست خارجی گفت: کشورهای پیشرو در این فن‌آوری توانسته‌اند با سرمایه‌گذاری بیشتر، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای قوی‌تری ایجاد کنند، از این رو آنها جلوتر از بقیه هستند و راحت‌تر به مخاطب دسترسی پیدا می‌کنند. متاسفانه امروز آنها تا اندازه زیادی تعیین‌کننده قواعد بازی هستند، زیرا فن‌آوری در اختیار آنهاست و ما در حال استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای آنها هستیم و زیرساخت ارتباطی قدرتمندی در اختیار نداریم.

وی افزود: ما حتی در فن‌آوری ماهواره‌های ارتباطی که متعلق به نسل قبلی ارتباطات است، وابسته هستیم، به طوری که می‌توانند دسترسی تلویزیون‌های ما به مخاطبان جهانی را کنترل و در صورتی که بخواهند، قطع کنند. ما نیاز داریم زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم، اما علاوه بر آن باید نیروهای خود را برای حضور قوی و موثر در رسانه‌های مدرن و استفاده به موقع از این ابزارها آموزش دهیم.

انتهای پیام/عکس از jamejamonline.ir