کتاب «اخبار جعلی: دروغ، تحریف و توهم در روزنامه‌نگاری» تازه ترین اثر «برایان مک نیر» استاد سرشناس علوم ارتباطات و روزنامه نگاری منتشر شد که در سال 2018 تالیف شده، در هفته جاری از سوی انتشارات جوینده و با ترجمه بهجت عباسی در اختیار علاقه مندان قرار گرفت. نویسنده ضمن اشاره به پیشینه تاریخی و فلسفی پدیده اخبار جعلی، تاثیرات گرایش‌های سیاسی و اجتماعی جوامع در قرن بیست و یکم را نیز در اوج گیری این پدیده، بررسی کرده است.
کتاب با روایت دیالوگ جنجالی «جیم آکوستا» گزارشگر سی.ان.ان با «دونالد ترامپ» در نخستین کنفرانس خبری رئیس جمهوری منتخب آمریکا آغاز می‌شود؛ کسی که سابقه اظهارات جنجالی و اغلب توهین‌آمیز وی در مورد افراد، کشورها و سیاست‌های مختلف حتی پیش از به قدرت رسیدنش توجه رسانه‌ها را جلب کرده بود. او در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش بارها رسانه‌ها، سازمان‌های خبری و روزنامه‌نگاران را «دروغگو» و «تولیدکننده اخبار جعلی» خوانده بود.
مک نیر معتقد است پدیده اخبار جعلی در واقع نمایانگر وجود بحرانی گسترده در زمینه اعتماد به نخبگان و از جمله نخبگان سیاسی و نخبگان رسانه ای شاغل در رسانه های اصلی دنیا است که کارکنان آنها برای حفظ نقش سنتی خود در موکراسی های لیبرال دست و پا می زنند.
 مترجم کتاب نیز در یادداشت مقدماتی خود با اشاره به اهمیت و ضرورت بررسی و تحلیل پدیده اخبار جعلی در عصر کنونی، یادآوری کرده است: وقتی رئیس جمهور آمریکا به عنوان به اصطلاح قدرتمندترین رهبر جهان از سوی بسیاری از سیاستمداران، کارشناسان و رسانه های باسابقه، رسماً به استفاده از اخبار جعلی متهم می شود و در عین حال خود او به صورت علنی رسانه های اصلی جهان را به تولید اخبار جعلی متهم می کند، می توان تا حدودی به اهمیت این پدیده نوظهور و تفاوت های اساسی آن با اشتباه در روزنامه نگاری و یا انتشار اخبار دروغ در گذشته های نه چندان دور پی برد.

در روزگاری که پدیده اخبار جعلی به خانه‌ها راه یافته و به دغدغه مردم تبدیل شده است، برایان مک نیر استاد دانشگاه کویینزلند استرالیا در کتاب جدید خود این پدیده را نه چون یک مساله فرهنگی مجرد که به عنوان پدیده‌ای نشات گرفته از روندهای مهم سیاسی و اجتماعی در جوامع قرن بیست و یکم، بررسی می‌کند.
«#اخبار جعلی»، «#جعل در روزنامه‌نگاری»، «#کاهش اعتماد به روزنامه‌نگاری» و «#اخبار جعلی و فرهنگ سیاسی دموکراتیک» از جمله موضوعات مهمی است که مک نیر در اثر جدید خود با ذکر مثال های عینی آنها را بررسی کرده است.
 کتاب اخبار جعلی در 200 صفحه و پنج فصل به بازار عرضه شده است. از دیگر آثار مترجم این کتاب می توان از: مقدمات فلسفه (اثر نیگل واربرتون)، افسانه های مشرق زمین (مجموعه دو جلدی) و وفاداری والاتر (خاطرات جیمز کومی رئیس پیشین پلیس فدرال آمریکا) نام برد.

احمد جعفری چمازکتی

انتهای پیام/