فناوری اطلاعات: پژوهشگران در پژوهشی که توسط دانشگاه ایندیانا در سطح وسیعی انجام شد، با بررسی 100 میلیون وب کلیک و یک میلیارد و 300 میلیون مطلبی که در فضای مجازی منتشر می شود، دریافتند کسانی که اخبار را از طریق شبکه های اجتماعی دنبال می کنند، در «دام حباب اطلاعات جمعی» می افتند. یعنی فقط از اخباری مطلع می شوند که در بین افرادی که ذهنیتی مانند آنها دارند، به اشتراک گذاشته می شود. این پدیده به نوعی فیلتر شدن توسط حلقه دوستان است زیرا اخبار را بر اساس پست های دوستانشان می فهمند.

بنابراین با وجود تنوعی که در شبکه های اطلاع رسانی هست، شبکه های اجتماعی باعث کمتر شدن تنوع اطلاعات می شود. زمانی که ما از طریق شبکه های اجتماعی مانند تلگرام به هم متصل می شویم، فکر می کنیم که پس از آن در جریان اخبار و اطلاعات هم سریع تر از گذشته و هم کم هزینه تر از گذشته قرار می گیریم. درحالیکه واقعیت چیز دیگری است.

از سوی دیگر علیرغم نگرش منفی ما نسبت به فیلترینگ، با پیوستن به گروه ها و کانال های همفکر عملا داریم خودمان به دست خودمان فیلترینگ انجام می دهیم.  عضویت در شبکه های اجتماعی همفکر ممکن است بیشتر از آنکه به ما در دسترسی اطلاعات کمک کند ممکن است باعث جمود فکری و تنگ نظری ما شود.

چه کار باید کرد؟

منابع اطلاعاتی خود را گسترش دهید و عضو کانال ها و گروه های غیرهمفکر شوید. ولی بعد از مدتی در می یابید که آن ها نیز به اندازه شما عاقل هستند  و به اندازه شما باهوش. دقت کنید که این مساله فقط مرتبط با مسایل سیاسی نیست، موضوعات اقتصادی و اجتماعی نیز تفسیربردار هستند و بهتر است که ما از زوایای مختلف و از دیدگاه های مختلف این موضوعات را بررسی کنیم.

انتهای پیام/ سجاد میرزایی به نقل از منابع تلگرامی