واقعیت مجازیسمیه عابدی*: هیجان بسیاری پیرامون واقعیت مجازی طی یک سال گذشته وجود داشته و فیس بوک، گوگل، مایکروسافت و بسیاری دیگر سرمایه هنگفتی به بازار واقعیت مجازی تزریق کردن تا این بازار شکل بگیرد.

تکنولوژی واقعیت مجازی دنیای دیگری را به ما نشان می دهد. وقتی یکی از آنها را روی سر می گذارید و صفحه در برابر چشمان شما روشن می شود، مغزتان کاملا فریب می خورد و تصور می کند داخل محیط دیگری قرار گرفته اید. مهم نیست این مسئله چقدر تخیلی باشد. سوار یک سفینه فضایی هستید و کنترل آن را به دست گرفته اید اهمیتی ندارد، مغز شما شرایط را باور می کند.

واقعیت مجازی به همین اندازه جذاب و دوست داشتنی است و شاید به همین خاطر باشد که مدیر عامل فیس بوک، ماک زاکر برگ و مدیر عامل گوگل، ساندار پیچای می گویند واقعیت مجازی اتفاق بزرگ بعدی است. دلایل بسیار وجود دارد که حق را به آنها بدهیم برای مثال: واقعیت مجازی ارزان قیمت است. هدست گوگل کاردبورد را ببینید یک تکه کاغذ و مقوا با یک جفت لنز ارزان قیمت، شما را به دنیای دیگر می برد بدون هیچ سیم اضافه ای. می توانید موبایل را روی صورتتان بگذارید و وارد دنیای تخیلی آن شوید. با این حال قسمت ویژه ای از بازار هم وجود دارد که برای داشتن آنها باید چندصد دلار هزینه کنید مثلا: اچ تی سی وای 799 دلار برچسب قیمت، گران ترین هدست بازار است و البته برای اجرا کردن آن نیاز به یک کامپیوتر فوق العاده قدرتمند ( حدود 1000 دلاری ) دارید.

در حال حاضر مجموعه ای اپلیکیشن خوب ساخته شده تا وقتی که هدست را روی سرتان بگذارید برای چند ساعتی سرگرم شوید. میتوانید از اعماق اقیانوس ها تا فضای بیکران را بپیمایم و همه چیز را به چشم خودتان ببینید. اما فیس بوک و گوگل برنامه دارند که برنامه دارند که سرمایه گذاریشان را حتی گسترده تر هم کنند. گوگل با ارائه ورژن اپدیت شده اپلیکیشن ها و سرویس های محبوبش نظیر یوتو و گوگل ارث میتواند نقشی بسیار موثر داشته باشد.

* دانشجوی رشته متزجمی خبر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی/تلخیص از مطلبی در سایت دکه

انتهای پیام/ عکس از: myvr.ir