فناوری اطلاعات: در رمان‌ها و فيلم‌هاي علمي تخيلي دوران جنگ سرد، تخيل نويسندگان، دستگاهها و تجهيزات نظامي عجيب و غريبي را در سر مي‌پروراند که با وجود آن که برخي از آنان به معناي واقعي کلمه مسخره بودند، اما برخي نيز که شايد تا حدي فراواقعي به نظر مي‌رسيدند، امروزه با رشد سريع تکنولوژي به حقيقت مي‌پيوندند.

ارتش آمريکا معمولا پروژه‌هاي مهم خود را پس از چندين سال از توليد آنها فاش مي‌کند. فناوري‌هايي مانند GPS يا اينترنت از ارتش آمريکا کليد خورده‌اند و از جمله هواپيماهاي بدون سرنشين در مدل‌هاي مختلف با کاربری جاسوسی و عملیانی؛ اما اين بار آنها قصد دارند وسايلي با همين کاربرد يعني جاسوسي و ديده‌باني را در ابعاد مينياتوري و به شکل يک حشره پرنده مثل زنبور بسازند.

اين فناوری خيلي کوچک که از راه دور کنترل مي‌شوند، با الهام از حشرات ساخته شده‌اند و در مناطق حساس نظامي مستقر مي‌شوند (شايد هم تا کنون مستقر شده‌اند) و هواپيماهاي ميکرو (MAV) ناميده مي‌شوند و به لحاظ فيزيکي کاملا شبيه به حشرات پرنده اند. نيروي هوايي امريکا مدعي است که اين روبات‌هاي حشره‌اي بزرگ‌تر از يک زنبور عسل معمولي نخواهند بود، و با نگاه گذري چشم غير مسلح، به خصوص اگر در حال پرواز باشند، تشخيص داده نخواهند شد. جالب‌تر مي‌شد اگر اين ربات‌هاي حشره‌ يک نيش مکانيکي نيز داشتند تا نوعي دارو يا سم را وارد بدن انسان کنند و بدين صورت ترورهاي پنهان انجام دهند، اين طور نيست؟! اين مساله هم از مسايل علمي تخيلي دهه‌هاي گذشته وارد زندگي واقعي شده است.

سعیده حدادی

انتهای پیام/ منبع : ubergizmo