آبسرویس اجتماعی: 65 درصد از آب شرب کشور که از منابع آب های زیرزمینی تامین می شود در معرض آلودگی است و تنها با مشارکت مردم، شرکت ها و سازمانهای عمومی و دولتی می توان از آلودگی آنها جلوگیری کرد.
به گفته مهندس ابراهیم صفایی معاون فنی شرکت مهندسی الکترونیک بهرشد، در گفت و گوی اختصاصی با ارتباط امروز؛ منابع آبهای زیرزمینی با 65 درصد از سهم تامین 7 میلیارد متر مکعب آب شرب کشور، بیش از سالیان گذشته اهمیت یافته است ولی به علت فقدان آموزش و بی اطلاعی مردم و کارشناسان و استفاده از فن آوری های قدیمی ، منابع حیات بخش آبی کشور در معرض آلودگی قرار دارند و یکی از مهمترین آلوده کننده منابع آبهای زیرزمینی رسوب زدای تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمانها و صنایع کشور است.
تاسیسات یک ساختمان بزرگ نظیر یک هتل، بیمارستان یا مجتمع مسکونی برای رسوب زدایی تاسیسات در حدود 5000 کیلوگرم نمک و 3000کیلوگرم اسید را با70 هزارلیتر آب شیرین مخلوط کرده و پس از رسوب زدایی تاسیسات فاضلاب آلوده را در منابع آبهای زیرزمینی رها می کنند .
فرآیند رسوب زدایی هرسال در بیش از 100هزار موتورخانه ساختمانی و 17000 کارخانه در حال آلودگی آبهای زیرزمینی است. رسوب زدایی آبگرمکن و پکیج گرمایشی خانگی نیز سالانه هزاران لیتر اسید را به چاهها و منابع آبی زیرزمینی جاری می کند.
برای پیشگیری از روش رایج رسوب زدایی که آلوده کننده محیط زیست است ، فن آوری رسوب زدایی الکترونیکی در کشور طراحی و بومی سازی شده و ایده آل آن است که فرایند رسوب زدایی بهینه به صورت کاملا علمی و با تکنولوژی روز دنیا صورت پذیرد که این فرایند علاوه بر پیشگیری از آلودگی منابع آبی، موجب کاهش مصرف انرژی و کاهش 420 هزارتن گازهای گلخانه ای در کشور شده است.
مهندس ابراهیم صفایی معاون فنی شرکت بهرشد همچنین می گوید: متاسفانه به دلیل عدم اطلاع مردم، برخی کارشناسان و مدیران از تولید دستگاههای رسوب زدای الکترونیکی در کشور، روند ترویج این فنآوری ملی بسیار کند است، در حالی که می توان با اطلاع رسانی و آموزش جامعه علاوه بر پیشگیری از آلودگی آب، خاک و هوا میلیاردها ریال در هزینه مصرف انرژی صرفه جویی کرد. زیرا تشکیل رسوب آب در تاسیسات و لوازم خانگی و صنعتی موجب افزایش مصرف انرژی گاز و برق می شود.

وی تاکید کرد در صورت مشارکت وزارت نیرو و وزارت نفت در اطلاع رسانی و آموزش جامعه، مشارکت ملی برای پیشگیری از آلودگی محیط زیست و کاهش مصرف انرژی بدون کاستن از رفاه جامعه شکل می گیرد.

انتهای پیام/ عکس از: tebyan.net