ارتباط امروز - مرجان شیخ حسنیارتباط امروز: پایگاه خبری تارنا اولین وب سایت تخصصی شعر و ترانه است که با هدف خدمت و اعتلای فرهنگ ادبی به ویژه در حوزه شعر و ترانه فعالیت میکند. به همین منظور با سردبیر این پایگاه خبری، مرجان شیخ حسنی به گفت و گو نشستیم. مرجان شیخ حسنی روزنامه نگار و فارغ التحصیل رشته روزنامه نگاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزیست.

ضرورت  وجودی چنین پایگاه خبری چیست؟

هدف اصلی ما خدمت در این عرصه و ایجاد بستری مناسب برای رشد و تعالی شاعران و ترانه سرایان است. اما باید به این نکته توجه کرد که برنامه های بسیار کلان تر و گسترده تری از جمله ارتقای فضای رسانه ای شعر و ترانه در ایران داریم.

با توجه به روی کار آمدن شبکه های مجازی در سالیان اخیر و استقبال گسترده مردم از این شبکه ها، یکی از دلایل رشد خوانش کتاب های شعر همین شبکه های مجازی است. تارنا با هدف رسانه ای تر و مرتب تر کردن این فضا ایجاد شده است. اینکه کاربران دسته بندی شوند و فضای جدی و در خور شآن و جایگاه شاعران و ترانه سرایان وجود داشته باشد به عهده تارنا است.

از طرفی دیگر، از آن جاییکه چند سالی است مخاطبان شعر و ترانه پیشرفت چشمگیری داشته و در مقایسه با دیگر حیطه های هنری شاعران از حمایت های کمتری برخوردار بوده و در حقیقت مظلوم واقع شدند، تصمیم گرفتیم با ارائه خدمات رسانه ای نقشی مهم در حوزه شعر و ترانه داشته باشیم.

بسیاری از دوستان از تارنا با عنوان خبرگزاری شعر و ترانه نام می‌برند. تارنا خبرگزاری نیست. چون خبرگزاری بودن نیازمند انتشار روزانه 1500 خبر است که با توجه به اینکه سایت ما در حوزه تخصصی کار می کند امکان تولید روزانه 1500 خبر در زمینه شعر و ترانه وجود ندارد. به همین دلیل ما با عنوان پایگاه خبری شعر و ترانه تارنا شروع به فعالیت کردیم.

چه برنامه هایی دارید؟

اول اینکه ما برای خدمت به فعالان این حوزه بستر رسانه ای را مناسب تر تشخیص دادیم. سالهاست که کسی وارد این حوزه نشده و ما در نظر داریم این خلا را پر کنیم. صرف تجربه و تخصصی که در این زمینه داشتیم ارتباطی درست و قانون مند را بین حوزه شعر و خبر برقرار کردیم.

دسترسی های بسیار خوبی برای کاربران و مخاطبان شعر و ترانه قرار دادیم. دسترسی هایی از جمله اینکه کاربر می‌تواند در کمترین زمان گردهمایی های شعر و ترانه را رصد کند. برای شاعران جوان تر به ویژه افرادی که در شهرستان ها زندگی می‌کنند، فضای بسیار مناسبی است که بتوانند اشعار خود را ارائه کنند. استعداد های بسیار خوبی بین این شاعران وجود دارد که با توجه به امکانات کمی که در شهرستان ها وجود دارد، می‌توانند از این طریق با بدنه اصلی شاعران ارتباط برقرار و از تجربیات آن ها استفاده کنند. ما اولین سایتی هستیم که قابلیت دانلود شعرخوانی ها و دکلمه ها را ایجاد کردیم. بزرگترین ویکی پدیا شاعران و پرتال جامع شاعران را داریم که در نوع خود بی نظیر و جزو برنامه های آینده است.

در زمینه مخاطب شناسی باید بگویم نزدیک به یکسال نسخه آزمایشی تارنا فعال بود و تا امروز که نسخه اصلی آماده ارائه شده، به نوعی مخاطب شناسی رسیدیم و برنامه ای که داریم این است که هر سال ایده های جدید تر و دسترسی های جدید تری برای ارائه به مخاطب داشته باشیم.

پیش نیازهایی که برای پایگاه خبری خود دارید چه چیزی است؟

اول از همه، حمایت شاعران و ترانه سرایان است. چون اولین بار است که در فضای سایبری شاهد چنین فعالیت هایی هستیم، مطمئنا نیاز شایانی به حمایت دوستان شاعر و ترانه سرا، به خصوص برگزار کننده های جلسات شعر داریم. همکاری چند جانبه ای که بین پایگاه خبری تارنا، دوستان شاعر و ترانه سرا و مخاطبان حرفه ای شعر باشد. شیوه همیشگی فعالیت ما بر صداقت استوار بوده و هست. به همین دلیل از کاربران نیز توقع داریم تا در کمال صداقت اگر ضعف، مشکل و یا طرح و ایده ای برای رشد سایت دارند، به گوش ما برسانند. زیرا این پایگاه خبری برای آن ها و برای استفاده آن ها به وجود آمده و اگر تجربه و تخصص و برنامه ای هم وجود دارد، برای خدمت به این عزیزان است. پس این پیش نیاز تنها یک همکاری سالم برای رشد بسیاری از مسائل در حوزه شعر و ترانه و یا حتی موسیقی کشور باشد.

چه ایده هایی برای استقبال مخاطبان از پایگاه خبری تارنا دارید؟

همانطور که گفتم در حوزه مخاطب شناسی خود نیاز های مخاطب را بررسی کردیم که کاربر در حوزه رسانه به چه چیزهایی نیاز دارد. ما برای هرکدام از شاعران یک صفحه در نظر می‌گیریم که تمام آثار، مصاحبه ها و نقد و بررسی های آثارشان در آن وجود دارد و کاربر با یک جست و جوی ساده اطلاعات مربوط به شاعر مورد علاقه خود را پیدا می کند. از سویی دیگر مهمترین فعالیت ما، سرعت در انتقال اخبار است. هر خبر و رویدادی در این حوزه اتفاق بیفتد، به سرعت مخابره و منتشر می‌شود که در واقع آسان ترین بخش دسترسی سایت است.

بخش دیگری که بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته، بخش تازه های نشر است که با ارتباطی که انتشاراتی ها داریم، جدیدترین کتاب های انتشار یافته در حوزه شعر و ترانه را معرفی کرده و در اختیار کاربر قرار می دهیم و در آینده ای نزدیک هم برنامه هایی برای نقد و بررسی این آثار داریم. بخش یادداشت ها نیز بخشی است که نقدهایی که در حوزه شعر و ترانه اتفاق می افتد و به وسیله شاعران و افراد متخصص نوشته می شود، انتشار پیدا می کند. اما یکی از نیازهای بسیار اصلی مخاطبان، آگاهی از جلسات شعر و ترانه در هرکجای ایران است و تارنا با طراحی جدولی که در بخش شب شعر وجود دارد، اطلاعات کامل تمامی جلسات شعر را به سمع و نظر مخاطب می‌رساند.

بخش تصویری تارنا نیز یکی دیگر از بخش هایی است که کاربران بسیاری درخواست ایجاد آن را داشتند و آن فیلم های شعرخوانی شاعران و ترانه سرایان است تا کاربر با توجه به علایق خود، شعرخوانی شاعر مورد نظر را به صورت تصویری مشاهده کند. علاوه بر این بخش ها، بخش آموزش شعر و ترانه است. بخش مستند سازی برای آن دسته از شاعرانی که مخاطبان گسترده ای دارند و می خواهند اطلاعات بیشتری از شاعر مورد نظر داشته باشند. برای کاربران هم برنامه های ویژه ای داریم. هرماه به شاعران و ترانه سرایان جوان بر اساس داوری، هدیه می دهیم تا انگیزه ای برای استعداد های جدیدتر، خدمت بهتر به مخاطبان و رضایتمندی آن ها باشد.

چه برنامه هایی برای ارتقای فضای فرهنگی جامعه و رسیدن به سطح ایده آل دارید؟

با توجه به اینکه فضای حاکم بر جامعه، فضای رسانه ای است، راهبردهای اصلی در فضای رسانه ایجاد می‌شود. جریان رسانه ای جریان بسیار مهمی است. سالیان درازی بود که این خلا احساس می شد. فضایی که باید در حوزه اخبار شکل می‌گرفت فقط در فضای مجازی وجود داشت و طی جلساتی که با شاعران و ترانه سرایان داشتیم نیاز به چنین پایگاه خبری به شدت احساس می شد. تارنا بستری فراهم کرد تا شاعران و ترانه سرایان به سادگی و با صدایی واحد حرف های خود را به گوش مسئولان برسانند. صداوسیما جایگاه خود را دارد و در یکی دوسال اخیر مشاهده شده که با ساخت برنامه های تخصصی بهای بیشتری به شعر و ترانه می‌دهد. ما نیز وارد فضای سایبری شدیم تا با رسالت و تجربه ای که در این زمینه داریم بتوانیم فعالیت کنیم و با همکاری مسئولان و برخورداری از حمایت آن ها زمینه های رشد فضای فرهنگی به خصوص در حوزه شعر و ترانه فراهم کنیم.

آینده تارنا را چگونه می‌بینید؟

دورنمای سایت یک چشم انداز جهانی، ارائه شعر و فرهنگ اصیل ایرانی با روش های خبری گوناگون به جهانیان و ایجاد وحدت بین تفکراتی که بین شاعران وجود دارد است.

انتهای پیام/