سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به روال سال های گذشته در اردیبهشت ماه (4 تا 14 اردیبهشت 1398) در مصلی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است. نمایشگاه امسال به دلیل شروع ماه مبارک رمضان و برپایی نمایشگاه قرآن زودتر بر پا شده است.

در این نمایشگاه 3400 ناشر داخلی و خارجی حضور دارند. در بخش داخلی 2559 ناشر شرکت دارند که از این میان ۱۵۰۰ ناشر در بخش عمومی، ۳۵۰ ناشر در بخش کودک، ۵۰۰ ناشر در بخش دانشگاهی، ۱۰۹ ناشر در بخش آموزشی و ۱۰۰ ناشر نیز در بخش دیجیتال هستند. همچنین ۸۰۰ ناشر خارجی در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده‌اند که شامل ۱۵۰ ناشر عرب و۶۵۰ ناشر از سایر نقاط جهان حضور دارند. همچنین حدود ۱۳۸ هزار عنوان کتاب در بخش خارجی ارائه شده است و از ۳۰ کشور به نمایشگاه کتاب آمده‌اند. ۴۱ هزار عنوان از این کتاب‌ها از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ است.

کشور چین نیز به عنوان ششمین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران با هیاتی بالغ بر 120 نویسنده، تصویرگر و مترجم در ایران حضور پیدا کرده است و بیش از 50 برنامه مختلف را برگزار خواهد کرد. یکی از بخش های مربوط به غرفه کشور چین، نمایشگاه تصویر کتاب کودک است که در مجموع 100 اثر از 50 هنرمند این کشور به نمایش درآمده است. این آثار دارای موضوعاتی با شاخصه ملی، یکتایی، جامعیت و تخیل می ­باشد.

همچنین نشست های تخصصی با حضور نویسندگان، تصویرگران و دانشمندان به منظور آشنایی با کشور پهناور چین و به ویژه فرهنگ آن در این غرفه انجام می شود. حضور انتشارات کشور چین و عرضه کتاب های در زمینه های علوم اجتماعی، صنایع شیمیایی، معماری و ساختمان، ترابری و مدیریت، جغرافیا، مطبوعات چین و... از دیگر قسمت های غرفه این کشور است که با استقبال خوب بازدیدکنندگان مواجه شده است.

یکی دیگر از بخش های نمایشگاه امسال، کمیته علمی و فرهنگی است که در طبقه فوقانی سالن شبستان مستقر و دارای 4 سالن علی اکبر دهخدا، شهید مطهری، شهید آوینی و جلال آل احمد است که در هر سالن روزانه 4 نشست تخصصی با موضوعات مختلف و رونمایی از کتاب های تازه منتشر شده توسط ناشران برگزار می شود. همچنین در تالار استان ها به منظور برپایی برنامه های فرهنگی و هنری استان ها شامل رونمایی از کتاب، شعر، اجرای نمایش، موسیقی سنتی و محلی، استان شناسی و... در طی روزهای برپایی نمایشگاه، هر روز به یک استان اختصاص داده شده است.

در مجموع، بازدید از نمایشگاه کتاب در روزهای ابتدایی با استقبال مناسب بازدیدکنندگان مواجه شده است؛ ولی با توجه به مشکل گرانی کاغذ، قیمت کتاب های عرضه شده در نمایشگاه، افزایش داشته است که این موضوع به ویژه برای قشر دانشجویان مشکلاتی را برای تهیه کتاب به وجود می آورد. در نتیجه لزوم ارایه نسخه های دیجیتال کتاب ها بیشتر احساس می شود.

هوشنگ سلیمانی میگونی

انتهای پیام/