امروزه جايگاه انيميشن در كشورمان رو به پيشرفت است و اين پيشرفت هرچند با كشورهاي پيشرو در اين زمينه فاصله بسيار دارد؛ ولي با تلاش و همت متوليان امر مي ­توان به ارتقاي آن كمك كرد تا به جايگاه مطلوب برسد. در اين ميان طي چند سال گذشته، انيميشن­ هاي توليدي در حوزه كودك و نوجوان، توانسته است در كشورمان با موضوعات متنوع، جايگاه خود را در بين اين قشر از جامعه كه تعدادشان هم كم نيستند، پيدا كند و با روند ساخت و توليد آن، جايگزين مناسبي براي نمونه­ هاي مشابه خارجي باشد كه البته در بازار به وفور يافت مي­ شوند.

حفظ و احياي فرهنگ، هنر، تمدن، ارزش ­ها و آرمان­ هاي والا از سیاستهای مهم فرهنگی در هر کشور است. به طوري كه علاوه بر حفظ آن، ترويج ميان نسل­ هاي بعدي نيز مد نظر است. زیرا با بيان آن، نسل جديد ضمن آشنايي با فرهنگ و تمدن كشورش، از گرايش به فرهنگ ­هاي ديگر اجتناب مي­ ورزد و فرهنگ خود را ارجح و مقدم بر فرهنگ ­هاي غير خودي مي ­داند.

يكي از راه ­هاي حفظ و زنده ­نگاشتن فرهنگ گذشتگان، روايت موضوع جنگ با متجاوزان و ابعاد گسترده آن به نسل جديد است؛ زیرا آنها با ايثار­گري­ ها و از خود گذشتگي­ هاي نسل­ هاي قبلي كه از كيان كشورشان دفاع كرده­ اند، آشنا مي ­شوند و در همان مسير قدم برمي­ دارند.  

نمونه بارز اين موضوع را مي ­توان به وقوع جنگ تحميلي عليه كشورمان اشاره كرد كه در طول هشت سال دفاع مقدس با حضور پرشور اقشار مختلف مردم از عشاير گرفته تا كارگر، كارمند، دانش ­آموز و غيره، در مقابل دشمنان ايستادگي و پايداري کردند. شايد براي نسل جوان بازگو كردن خاطرات و حوادث جنگ چه به صورت شفاهي و چه به صورت كتاب و نشريه زياد آن­ها را تحت تأثير قرار ندهد؛ ولي با ساخت يك فيلم سينمايي و يا يك مجموعه تلويزيوني مناسب از رشادت­ها و زحمات فراواني كه رزمندگان ما در طول هشت سال دفاع مقدس متحمل شده ­اند، بتوان نسل جوان را با ابعاد اين حماسه بزرگ آشنا نمود.

در ساخت فيلم­­ هاي بلند سينمايي در حوزه جنگ، در دهه­ 60 و اوايل دهه 70 آثار خوبي ساخته شد. ولي پس از آن تعداد فيلم ­هاي توليد شده، كم و كمتر شده است. شايد در حال حاضر، يكي از دلايل عدم ساخت اين گونه فيلم ­ها، هزينه­ هاي بالاي توليد آن باشد كه دست­ اندركاران سينما رغبتي به ساخت فيلم­ هاي جنگي ندارند.
از ديگر عوامل مي ­توان به عدم پشتيباني مناسب نهادهاي فرهنگي براي توليد اين­گونه فيلم ­ها اشاره كرد و اين­كه مشوق ­هاي لازم از سوي مسئولين ارايه نشده است و اين امر موجب شده تا كارگردانان فيلم­ هاي سينمايي جنگي در دهه ­هاي گذشته كه آثار بسيار تأثيرگذاري توليد كرده بودند، به سمت ساخت فيلم­ هايي با ژانرهاي ديگر بروند.

به هر حال بايد از ظرفيت­ هاي بالاي سينما و تلويزيون در اين زمينه استفاده كرد و خلاء موجود در اين رابطه را با شيوه­ ها و شكل­ هاي ديگري پر كرد. يكي از اين راه­ها توليد و ساخت مجموعه ­هاي انيميشني در حوزه جنگ است كه كمك فراواني به توسعه و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه مي­ نمايد­. همچنين ساخت آن مقرون به صرفه ­تر نسبت به ساخت فيلم­ هاي بلند سينمايي جنگي است و از سويي با توليد انيميشن­ هاي جذاب، علاوه بر جذب قشر نوجوان و جوان كه هدف اصلي دست اندركاران است، ديگر اقشار جامعه را هم مي ­تواند در بر بگيرد.

با توجه به ويژگي ­هاي مجموعه ­هاي انيميشني كه شامل اجراي ايده­ هاي پرخرج و تصويربرداري از موضوعات دور از دسترس و تصوير كردن امكانات غير ممكنمي ­باشد؛ موجب شده است دست ­اندركاران و كارگردانان، براي ساخت و توليد انيميشن با موضوعات مختلف، ترغيب شوند.

يكي از نمونه ­هاي ساخت انيميشن جنگي را مي ­توان به فيلم « درست مثل يك پل» كه به سفارش مؤسسه فرهنگي و هنري صبا توليد شده است، اشاره كرد كه در اين انيميشن، كاراكترها كمي باورپذيرتر شده­ اند و فيلنامه نويس كمي از فضاي اصلي موضوع فراتر رفته و آيتم ­هاي ديگري را به موضوع فيلم اضافه كرده است تا فيلم جذاب­ تر شود. از ديگر موارد، مجموعه انيميشن سه بعدي «دلاوران خليج فارس» است كه در مؤسسه فرهنگي و هنري صبا توليد شده است و مربوط به خاطرات افسران و پرسنل نيروي دريايي و هوايي در طول هشت سال دفاع مقدس است.

براي توليد و ساخت يك انيميشن جنگي موفق، باید علاوه بر داشتن فيلنامه قوي كه بر اساس اطلاعات درست و دقيق تنظيم شده است، نياز به افراد متخصص و آشنا به كار انيماتوري است. مضاف بر اين­كه همه عوامل از جمله كارگرداني، قصه، موسيقي، دوبله و غيره بايد دست به دست هم داده تا يك مجموعه كامل به وجود آيد.  

بنابراين ضروري است، مسؤولين فرهنگي به خصوص نهادهاي مرتبط با موضوع دفاع مقدس همچون بنياد حفظ و نشر ارزش­ هاي دفاع مقدس با همكاري رسانه ملي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با فراهم نمودن شرايط و امكانات لازم و اختصاص بودجه مناسب، زمينه پيشرفت ساخت و توليد انيميشن­ هاي جنگي را در داخل  كشورمان به وجود آورند.

*هوشنگ سلیمانی میگونی

انتهای پیام/