سرویس عکس: انسانها برای درک بهتر وجود خود در دنیای پیرامون و برای شناخت جهانی که در آن محکوم به زیستن است به دیدی وسیع که بتواند قبل از به زبان آوردن کلمات مفهوم ، معنای اتفاقات خوب و بد را بفهمد، نیاز دارد. ما آدمها شاید در محیطی باز زندگی می کنیم اما میان برج مشکلاتی که برای خودمان ساخته ایم گیر افتاده ایم مثل همان فضایی که در بک گراند تک تک عکسها باساختمانهای بلند نشان داده شده است.

نیوشا توکلیان(زاده ۱۳۶۱ تهران ، خبرنگار و عکاس ایرانی است. او عکاس خودآموخته‌ای است که عکاسی حرفه ای را در سن ۱۶ سالگی آغاز کرد. توکلیان تا کنون در کشورهای عراق، لبنان، سوریه، عربستان و پاکستان به عکاسی پرداخته است و مجموعه نگاه کن از آثار معروف اوست.

توکلیان در مقدمه این مجموعه نوشته است، این بار کمی نزدیک‌تر و در محیط خانه، دوربینم راروی سه پایه گذاشتم در مقابل پنجره اتاقی که ۱۰ سال است هر روز از آن چشم اندازی ثابت از شهر را می‌بینم، شهری که هنوز نمی‌دانم دوستش دارم یانه. پنجره‌ای که به روی چندین پنجره بسته دیگر گشوده می‌شود و پشتشان را نمی‌بینم. این داستان دیگران است. کسانی که داستان زندگیشان را می‌دانم. ثبت لحظه هائی از آن در قاب یک پنجره و اتاق، و پشت به منظره سرد و غبارآلود شهر من.

وی در این مجموعه از افرادی استفاده کرده که در محله خودش زندگی می کردند و هر روز آنها را بیرون از خانه می دیده و آنها را در خانه خودش به تصویر می کشد. .همه عکس ها با کادری نرمال و ثابت با زاویه دید آی لول، نور ملایم با ته رنگ نسبت خاکستری جلوی پنجره اتاق با بک گراند ساختمان های سر به فلک کشیده  با پنجره های به شکل قوطی کبریتهای کوچگ دیده می شوند. و همه عکسها را در ساعت 8 شب عکاسی کرده است.

کادر افقی عکسها سکون را نشان میدهد زندگی که ایستاده و هیچ حرکتی ندارد چشمان خیره و اشک آلود آنها به یک گوشه از کادر نهایت غرق شدن در زندگی که مجبور به ادامه آن شده اند و خستگی فرم اندام آنها به طور کاملا واضح دنیای خسته کننده و پر از نیاز های برطرف نشده را نشان می دهد و زندانی شدن فرد درقاب پنجره ای که پشت به آن نشسته است یعنی آنقدرخسته است که دیگر برای خلاصی خود از این زندان تلاشی نمی کند.

غلبه رنگ خاکستری در عکسها اینرنگاحساس بی نیازی، مظهر چشم پوشی از خوشی های دنیا را می رساند، رنگ خاكستري پذيراي افكار جديدی است و بين ضمير خودآگاه و ناخودآگاه ارتباط برقرار مي‌كند و توکلیان با استفاده از رنگ خاكستري در عکس ها  به تنهايي باعث خستگي ، افسردگي ، سردي ، تنهایی، ياس و نا اميدي و... در افراد شده است.

انتهای پیام/ رضا خانبابائی، دانشجوی عکاسی خبری

عکسها توسط نویسنده ارسال شده است.