نقش خانواده در آسیب های اجتماعی

امروزه بیشتر کشور های دنیا به واسطه گسترش شهرنشینی، پیشرفت تکنولوژی، ارتباطات و جامعه صنعتی و افزایش دامنه نیازمندی ها در میان افراد جامعه با آسیب های اجتماعی فراوانی روبه رو شده اند. آسیب های اجتماعی را می توان جزء لاینفک زندگی بشر امروزی دانست که همانند یک شبکه در هم تنیده است که علت مشخص ندارد و زمانی به وجود می آید که جامعه با یک نوع بی نظمی و عدم تعامل و تعادل در سیستم اجتماعی مواجه می شود که در سطح وسیع تر به بروز بحران اجتماعی می انجامد.

جامعه شناسان و روان شناسان، آسیب های اجتماعی را شامل رفتار های می دانند که افراد پر خطر جامعه آنها را مرتکب می شوند و ناشی از فشار های روحی و روانی است که به واسطه عوامل درونی و بیرونی در فرد ایجاد می شود. از سوی دیگر با پیشرفت تکنولوژی های نوین ارتباطی و گسترش روزافزون آن در جامعه و دسترسی همگان به آن موجب شده است رسانه ها از جایگاه والایی میان افراد جامعه برخوردار باشند. امروزه رادیو و تلویزیون و فضا های مجازی و دیگر وسایل ارتباط جمعی، بیشتر از خانواده و جامعه روی افراد تاثیرگذارند و آنها را هدایت می کنند. در خصوص آسیب های اجتماعی نیز رسانه ها می توانند با آموزش صحیح به افراد، آنها را نسبت به مسائل پیرامون آسیب های اجتماعی آگاه و در پیشگیری و کنترل و کاهش آن موثر باشند. گاهی نیز همین وسایل ارتباط جمعی می تواند نتیجه عکس داشته باشند و زمینه بروز معضلات اجتماعی را در افراد تشدید نمایند. به طور مثال اینترنت را می توان هم در جهت مثبت به کار برد و هم در جهت منفی، به طوری که راه ها و شگرد های جدید برای ایجاد آسیب های اجتماعی در سطح جامعه را به افرادی که مستعد آن هستند، آموزش می دهد.

متاسفانه در سال های اخیر با گسترش نفوذ رایانه و اینترنت، نقش والدین در تربیت فرزندان کمرنگ تر شده است، به طوری که در اکثر خانواده ها حداقل یک دستگاه رایانه وجود دارد که بیشتر اوقات فراغت فرزندان را به خود اختصاص داده است و موجب می شود آنها در تنهایی به سر ببرند و کمتر با خانواده ارتباط برقرار کنند. در نتیجه بیشتر تحت تاثیر این گونه وسایل هستند تا والدین خود. الگوپذیری در کودکان بسیار حائز اهمیت است و این الگو در رفتار و شخصیت آنها موثر است. حال اگر خانواده بتواند الگوی مناسب برای فرزندان خود باشد، کودکان نیز در آینده از بسیاری انحرافات و آسیب های اجتماعی مصون خواهند ماند و اگر الگوی کودکان، شخصیت های نامناسب بازی های رایانه ای یا گروه همسالان باشد طبعا با آسیب های اجتماعی فراوانی روبه رو می شوند. با توجه به این که دیگر نمی توان کودکان را از تکنولوژی های نوین امروزی به دور نگه داشت، وظیفه سنگین تری به عهده خانواده هاست تا بهتر بتوانند با فرزندان خود ارتباط برقرار نمایند و بیشتر آنها را تحت تاثیر قرار دهند. خانواده ها باید در کنترل درست فرزندان و نحوه صحیح استفاده از وسایل ارتباط جمعی، آموزش های لازم را به آنها بدهند. مثلادر تهیه بازی های رایانه ای، فیلم و… نهایت دقت را داشته باشند.

هوشنگ سلیمانی میگونی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *