از حساب ابجد چه مى دانید؟

ابجد

براى آشنایى با حساب ابجد، نخست باید این کلمات را به همان ترتیب که مى آید به خاطر بسپارید: ابجد – هوز – حطى – کلمن – سعفص – قرشت – ثخذ – ضظغ. که باز شده ى آن ها (یعنى ٢٨ حرف الفباى عربى) به همراه معادل عددى آن ها مى شود:

ا (١) ب (٢) ج (٣) د (۴) ه (۵) و (۶) ز (٧) ح (٨) ط (٩) ى (١٠) ک (٢٠) ل (٣٠) م (۴٠) ن (۵٠) س (۶٠) ع (٧٠) ف (٨٠) ص (٩٠) ق (١٠٠) ر (٢٠٠) ش (٣٠٠) ت (۴٠٠) ث (۵٠٠) خ (۶٠٠) ذ (٧٠٠) ض (٨٠٠) ظ (٩٠٠) و بالاخره غ (١٠٠٠).

حال مى توانیم، مثلاً حساب کنیم که کلمه ى “على” به حساب ابجد چند مى شود:

/ع/ مساوى است با /٧٠/، /ل/ مساوى است با /٣٠/ و /ى/ مساوى است با /١٠/ بنابراین کلمه ى “على” مساوى است با مجموع آن ها یعنى ٧٠ به اضافه ى ٣٠ به اضافه ى ١٠ که مى شود ١١٠. مى توانیم عبارت /یا على/ را هم حساب کنیم که کافى است معادل عددى /یا/ یعنى ١٠ به اضافه ى ١ یا ١١ را به ١١٠ قبلى اضافه کنیم که مى شود، ١٢١. و همینطور درمورد سایر کلمات نیز.

برعکس مى توانیم بر اساس حساب ابجد کلمه ها یا عبارت هاى متفاوتى را به جاى یک عدد خاص قرار دهیم. به طور مثال مى توان به عبارت “عدل مظفر” توجه کرد که به جاى سال /١٣٢۴/ هجرى قمرى یعنى سال امضاى فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه قاجار برسر در مجلس شوراى ملى در میدان بهارستان تهران قرار گرفته بود: /عدل مظفر/ مى شود، ع (٧٠)، د (۴)، ل (٣٠)، م (۴٠)، ظ (٩٠٠)، ف (٨٠) و بالاخره ر (٢٠٠) که جمع عددى عبارت /عدل مظفر/، /١٣٢۴/ مى شود که سال صدور فرمان مشروطیت است.

ذکر این نکته نیز ضرورى است که از حروف الفباى ابجد برای تعیین ترتیب نیز استفاده مى شود. برای تسهیل حفظ کردن کلمات الفبای ابجد تلفظ معمول آن ها را به لاتین ذکر می شود:

Abjad

 Havvaz

 Hotti

 Kaleman

 Saafas

 Qareshat

 Thakhez

 zazegh

محمدحسن اسدی طاری

انتهای پیام/ عکس از: beytoote.com

assadi

assadi

روزنامه نگار و پژوهشگر رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *