آندره گالستیان: چگونه می‌توان در جهان الکترونيکی کنونی، امنيت خود را حفظ نمود و از دسترسی‌های غيرمجاز به اطلاعات شخصی، جلوگيری کرد؟ در ايميل‌های دريافتی طی چند ماه گذشته، تعداد زيادی از خوانندگان گرامی، در مورد بحث امنيت به‌ويژه در محيط اينترنت و همچنين به هنگام کار با نرم‌افزارهای گوناگون و به هنگام نقل و انتقال داده‌ها و اطلاعات و علاوه بر آن، به هنگام انجام تراکنش‌های مالی و به صورت کلی، در مورد بحث امنيت در جهان الکترونيکی و ديجيتالی کنونی، سوالات متنوعی را مطرح کرده بودند. با توجه به اهميت مطلب، اين شماره از سلسله مقالات “چرا و چگونه؟” را به اين موضوع اختصاص داده‌ايم. در اين مقاله سعی خواهم کرد تا همانند سايرمقالات، نگاهی جامع به موضوع داشته باشم و زوايای گوناگون آن را، در حدی که در يک مقاله قابل طرح است، مورد بررسی قرار دهم.

۱ـ از کلمات عبور مناسب استفاده نماييد.

به صورت کلی می‌توان بيان نمود که چهار سری کاراکتر وجود دارد:

الف‌ـ A تا Z (حروف بزرگ)

ب‌ـ a تا z (حروف کوچک)

ج‌ـ ۰ تا ۹ (اعداد)

د‌ـ !، @، #، $، %، &، و … (علائم)

بهتر است برای کلمات عبور خود در جهان الکترونيکی، تا حد امکان، از حداقل سه گروه از چهار گروه کاراکتر فوق، استفاده نماييد. همچنين، توصيه می‌شود که طول کلمات عبور، کمتر از هشت کاراکتر نباشد.
از به کار بردن مواردی مانند password، qwerty، ۱۲۳۴۵۶۷۸، football و access خودداری کنيد.
برای کاربردهای گوناگون، کلمات عبور مختلف در نظر بگيريد و از کلمه عبور يکسان، برای موارد گوناگون، استفاده نکنيد. بهتر است هر موردی، کلمه عبور خاص خود را داشته باشد تا اگر کلمه عبوری فاش شد، مشکل ايجاد شده، محدود به همان مورد باشد. به هنگام درج کلمات عبور، مواظب باشيد تا فردی از روی دست شما، کلمه عبورتان را نخواند. کلمات عبور خود را به صورت منظم و دوره‌ای، عوض کنيد و سعی کنيد تا از  کلمات عبور تکراری برای حساب‌های کاربری گوناگون، استفاده نکنيد.
برای امور مالی و بانکی از روش‌های امن دسترسی به حساب استفاده کنيد. برای اين منظور از مشاوره و راهنمايی بانک يا موسسه مالی و اعتباری خود بهره‌مند شويد.
اگر در مواردی، محدوديتی در زمينه طول کلمه عبور داريد و نمی‌توانيد از حداقل هشت کاراکتر استفاده کنيد و يا محدوديتی در زمينه استفاده از انواع کاراکترها داريد، مثلا مجبور هستيد که صرفا از اعداد استفاده کنيد، سعی کنيد مواردی را در نظر بگيريد که قابل حدس زدن نباشد. استفاده از مواردی مانند سال تولد يا ازدواج خود يا بستگان، مواردی از قبيل ۱۲۳۴، رقم‌های آخر يا اول شماره تلفن و يا ارقام شماره شناسنامه يا پلاک خودرو، کار صحيحی نيست.

۲ـ برای مقابله با بدافزارها مجهز شويد.

برای محافظت در برابر ويروس‌ها، تروجان‌ها، کرم‌ها و جاسوس‌افزارها، يک برنامه ضدويروس مناسب و معتبر بر روی کامپيوتر خود نصب کنيد. به‌روز نگه داشتن برنامه ضدويروس نيز دارای اهميت فراوانی است.
امروزه بسياری از شرکت‌های سازنده نرم‌افزارهای ضدويروس، اقدام به توليد مجموعه‌های نرم‌افزاری برای ايجاد امنيت به هنگام استفاده از اينترنت نموده‌اند که اغلب با عنوان Internet Security Suite شناخته می‌شود. استفاده از مواردی با عنوان Total Security Suite نيز توصيه می‌شود.
اگر از موبايل نيز برای ارتباط با اينترنت و سايت‌ها گوناگون استفاده می‌کنيد، از نصب يک برنامه ضدويروس و ضدبدافزار بر روی گوشی موبايل خود، غافل نشويد.
به روز نگه داشتن سيستم عامل نيز اهميت فراوانی دارد، زيرا بسياری از مشکلات ممکن است از طريق حفره‌های امنيتی سيستم عامل، به وجود آيند.

۳ـ يک فايروال مناسب بر روی سيستم خود داشته باشيد.

برای جلوگيری از دسترسی غير مجاز به سيستم خود، يک فايروال (Firewall) مناسب و به‌روز بر روی سيستم خود داشته باشيد. فايروال با مسدود نمودن راه‌های نفوذ هکرها (Hacker) به سيستم، از سرقت اطلاعات شما، به صورت موثر و کارآمد، جلوگيری به عمل می‌آورد.

بحث امنيت به‌ويژه در محيط اينترنت و همچنين به هن

گام کار با نرم‌افزارهای گوناگون يا به هنگام نقل و انتقال داده‌ها و اطلاعات و به صورت خاص، به هنگام انجام تراکنش‌های بانکی و مالی، دارای اهميت فوق العاده بالايی است که نيازمند دقت و دانش کافی از يک سو و استفاده از ابزارهای مناسب همانند فايروال و آنتی‌ويروس معتبر و به‌روز از سوی ديگر است.

۴ـ مواظب خطرات Phishing باشيد.

مواظب صفحات تقلبی در اينترنت باشيد. ممکن است نامه‌ يا نامه‌هايی الکترونيکی دريافت ‌نماييد که به ظاهر، از طرف شخصی معتبر است، اما در واقع،نامه‌ای تقلبی است که شما را به صفحات تقلبی راهنمايی می‌کند که در آنجا از شما نام کاربری و کلمه عبور پرسيده می‌شود. معمولا، صفحات تقلبی، بسيار شبيه صفحات اصلی طراحی می‌شوند که تشخيص آنها دشوار است. لازم است تا در کار با صفحاتی که اطلاعات مهم را سوال می‌کنند، دقت کافی داشته باشيد و به هرگونه تغيير غير عادی و نامعمول در صفحات، توجه نماييد. دقت کنيد تا هميشه آدرس صفحه اصلی را در نوار آدرس مرورگر اينترنت خود، مورد توجه قرار دهيد و به هرگونه تغييری حساس شويد و تا حصول اطمينان از عدم تقلبی بودن يک صفحه، نام کاربری و کلمه عبور خود را در آن درج ننماييد.

۵ـ از خطرات E-Mail Spoofing غافل نشويد.

امروزه E-Mail Spoofing از خطرات جدی جهان الکترونيکی است. ممکن است نامه‌ يا نامه‌هايی الکترونيکی دريافت کنيد که عنوان آن بيانگر ارسال نامه توسط فردی آشنا و مورد اطمينان است، اما در واقع، نامه توسط فرد ديگری با مشخصات فرد مورد اطمينان شما، ارسال شده باشد. در صورتی که اين قبيل نامه‌ها را باز کنيد، ممکن است کدی مخرب بر روی سيستم قرار بگيرد تا اطلاعات مهم و شخصی شما را برای ارسال کننده نامه، ارسال نمايد. بهترين روش مقابله با اين خطر بالقوه آن است که اگر نامه‌ای را از شخصی دريافت نموديد که در آن زمان، انتظار ارسال نامه از طرف وی را نداشتيد يا اگر عنوان نامه نامفهوم، نامعمول، غير عادی يا به زبان ديگری غير از زبان مکاتبات عادی شما بود، ابتدا بايد مطمئن شويد که فرد مورد اطمينان شما، شخصا، نامه را ارسال کرده است و سپس اقدام به بازنمودن نامه نماييد.

 ۶ـ مواظب باشيد تا در دام Sniffer گرفتار نشويد.

يکی از راه‌های استراق سمع شبکه‌های رايانه‌ای، Sniffer است. اين برنامه‌های کامپيوتری يا قطعات سخت‌افزاری، ترافيک شبکه را بررسی می‌نمايند و به آناليز بسته‌های اطلاعاتی مبادله شده بين دستگاه‌ها می‌پردازند. طبيعتا، در صورتی که نام‌های کاربری و کلمات عبور شما به صورت رمزگذاری نشده ارسال گردند، امکان دسترسی به آنها توسط Sniffer، وجود خواهد داشت. اگر از يک شبکه عمومی برای اتصال به اينترنت استفاده می‌نماييد، راهکارهای مطرح شده ذيل را مد نظر داشته باشيد: الف‌ـ تا حد امکان، از کامپيوترهای عمومی برای انجام امور مالی و بانکی يا استفاده از سرويس‌های پست الکترونيکی يا هر گونه فعاليت‌ ديگر که نيازمند ارائه کلمات عبور است، استفاده ننماييد. در صورتی که گزينه ديگری وجود ندارد، از کامپيوترهايی استفاده نماييد که در مورد صحت عملکرد آنها اطمينان کافی داريد و متعلق به مراکز معتبر هستند. ب‌ـ تا حد امکان، از شبکه‌‌های عمومی Wi-Fi برای انجام امور مهم که نيازمند ارائه کلمات عبور است، استفاده ننماييد. در صورت اجبار، تنها از شبکه‌هايی استفاده نماييد که اطمينان کافی در مورد صحت عملکرد آنها وجود دارد.

۷ـ گزينه‌های مربوط به AutoFill يا AutoComplete را در مرورگر اينترنت خود، مورد توجه قرار دهيد.

مراقب ويژگی پرکردن خودکار فرم‌های اينترنتی در مرورگرهای اينترنت باشيد. شما اگر يکبار فرمی را در اينترنت پر کنيد، در دفعات بعدی، خود مرورگر می‌تواند مواردی که يک بار ارائه شده است را به صورت خودکار، درج نمايد. در صورت فعال بودن اين ويژگی، در صورتی که تنها يک بار نام کاربری و کلمه عبور خود را در يک فرم اينترنتی درج کرده باشيد، در دفعات بعدی، ممکن است به محض درج نام کاربری، کلمه عبور نيز به صورت خودکار درج ‌شود. اين ويژگی گرچه برای سهولت استفاده از فرم‌های اينترنتی در نظر گرفته شده است، اما ممکن است که در صورت واگذاری دستگاه کامپيوتر خود به شخص ديگر، يا گم کردن لپ‌تاپ و موارد مشابه، باعث ايجاد نگرانی و مشکل شود. برای مقابله با اين خطر احتمالی،  دو کار قابل  انجام است:

الف‌ـ اين قابليت را به صورت کلی غير فعال نماييد.
ب‌ـ فقط قابليت ذخيره‌سازی کلمات عبور را در مرورگر، به صورت غير فعال در آوريد.

اکثر مرورگرهای اينترنت امروزی، در تنظيمات خود، گزينه‌ای با عنوان Prompt  me to save passwords يا عناوين مشابه دارند که اگر آن را فعال نماييد، دستگاه در مورد ذخيره‌سازی و يا عدم ذخيره‌سازی کلمات عبور، از شما سوال خواهد نمود. در صورت استفاده از قابليت AutoFill يا AutoComplete بهتر است تا گزينه فوق را فعال نماييد تا بتوانيد ذخيره‌سازی يا عدم ذخيره‌سازی يک کلمه عبور توسط نرم‌افزار مرورگر اينترنت را تحت نظارت و کنترل خود داشته باشيد.

در زمينه مطالب و اطلاعاتی که در صفحات اجتماعی، پورتال‌ها، وبلاگ‌ها و اصولا در جهان الکترونيکی ارائه می‌نماييد، دقت لازم را داشته باشيد و تا حد امکان، از درج تصاوير و اطلاعات غير ضروری يا شخصی اجتناب نماييد.

امکان فوق در برخی از مرورگرها (حسب نسخه مورد استفاده) به صورت سيستمی، همواره فعال است و اگر در يک وب‌سايت، عدم ذخيره‌سازی يک کلمه عبور را تعيين نماييد، آدرس وب‌سايت مورد نظر به فهرست Exceptions اضافه می‌شود. اين فهرست، محل ذخيره آدرس وب‌سايت‌هايی است که مايل به ذخيره‌سازی کلمات عبور مربوط به آنها نيستيد. معمولا در قسمت Exception، توضيح ذيل، مشاهده می شود: Passwords for the following sites will not be saved.

در صورت تمايل به حذف کلمات عبوری که در گذشته ذخيره شده‌اند، می‌توانيد از امکانی با عنوان Delete Passwords که در مرورگرهای امروزی وجود دارد، استفاده کنيد. در برخی از مرورگرها نيز می‌توانيد به قسمت Saved Passwords در تنظيمات برويد و از دکمه Remove استفاده نماييد.
دقت نماييد که اگر از يک دستگاه عمومی برای استفاده از وب‌سايت‌های مد نظر خود استفاده می‌نماييد، به هيچ عنوان اجازه ذخيره کلمات عبور را بر روی دستگاه ندهيد. در اين زمينه، گزينه This is a public computer در برخی وب‌سايت‌ها نيز می‌تواند مورد مناسبی جهت انتخاب باشد. اگر اشتباها کلمه عبوری ذخيره شد، حتما قبل از ترک دستگاه، کلمه عبور خود را از روی آن پاک کنيد.

۸ـ تا حد امکان، تمهيدات لازم را برای مقابله با هرزنامه‌ها و تبليغات ناخواسته، به کار بنديد.

هرزنامه‌ها (Spam) و نامه‌های الکترونيکی متعدد تبليغاتی، از مواردی است که نيازمند مديريت شماست. اين موارد، نه تنها فضای صندوق پستی شما را اشغال می‌کنند، بلکه ممکن است باعث اتلاف وقت شما نيز بشوند. اهداف ارسال هرزنامه‌ها، بسيار متفاوت است. مقاصد تجاری و بازاريابی از جمله اهداف عمده ارسال اين قبيل نامه‌های الکترونيکی است. برخی از هرزنامه‌ها نيز مقاصد ديگری از جمله آلوده نمودن کامپيوترهای کاربران گيرنده را دنبال می‌کنند. بسياری از ارائه‌دهندگان معتبر سرويس‌های پست الکترونيکی، برای مقابله با هرزنامه‌ها، راهکارهايی را ارائه می‌نمايند که می‌توانيد از آنها، استفاده موثری به عمل آوريد.  با اين وجود، راه حل، صرفا به همين موارد ختم نمی‌شود. به صورت کلی، برای مقابله با هرزنامه‌ها و نامه‌های الکترونيکی تبليغاتی که به صورت ناخواسته به آدرس پست الکترونيکی شما ارسال می‌شوند، راهکارهايی را به شرح ذيل می‌توان به کار گرفت:

الف‌ـ از مرور وب‌سايت‌های نامطمئن و ناشناس خودداری نماييد، زيرا اين وب‌سايت‌ها ممکن است اقدام به ذخيره يک يا چند Cookie برای مقاصد خاص تبليغاتی، بر روی کامپيوتر شما نمايند.
ب‌ـ تنظيمات نرم‌افزار مرورگر اينترنت خود را برای مقابله با انواع مخاطره‌آميز Cookie فعال سازيد. برای اين منظور، تنظيمات محدود کننده Cookie در مرورگر اينترنت خود را حداقل برای محافظت در سطح متوسط، تنظيم نماييد. به عبارت ديگر، تنظيمات را به گونه‌ای انجام دهيد که حداقل آن دسته از Cookie که اقدام به ذخيره‌سازی اطلاعاتی می‌نمايند که ممکن است برای برقراری تماس، بدون اطلاع يا اجازه شما، به کار گرفته شوند، بلوکه شوند. آن دسته از Cookie که فاقد ملاحظات Privacy Policy است را نيز بلوکه نماييد.
ج‌ـ در مرورگر اينترنت خود، امکان بلوکه نمودن Pop-up را فعال نماييد. پنجره‌های Pop-up پنجره‌هايی هستند که معمولا به صورت خودکار و خارج از اراده و نظارت شما باز می‌شوند ومعمولا حاوی موارد تبليغاتی هستند.
دـ از ارائه آدرس پست الکترونيکی خود به سايت‌هايی که اطمينان کافی نسبت به عملکرد آنها نداريد، خودداری نماييد.
ﻫ ‌ـ امکانات مقابله با هرزنامه‌ها را در صندوق پست الکترونيکی خود فعال نماييد.
وـ آدرس‌های پست الکترونيکی که تمايلی به دريافت نامه‌های الکترونيکی از آنها نداريد را مسدود نماييد. در مورد هرزنامه‌ها، کافی است تا نامه‌های الکترونيکی مربوطه را به عنوان Spam به صندوق پست الکترونيکی، معرفی نماييد.
زـ از باز نمودن نامه‌های الکترونيکی مشکوک که از آدرس‌های ناشناس ارسال می‌شوند و معمولا عناوين جذابی نيز دارند، خودداری نماييد.
ح‌ـ مرورگر اينترنت خود را به‌روز نگه داريد.

۹ـ به هنگام نياز، از رمزنگاری استفاده کنيد.

 رمزنگاری (Encryption) در مکاتبات الکترونيکی دارای جايگاه ويژه‌ای است و به‌ويژه در مکاتبات اداری و مالی، اهميت فراوانی پيدا می‌کند. در صورتی که از رمزنگاری استفاده کنيد، اين اطمينان را خواهيد داشت که تنها مخاطب يا مخاطبان، قادر به بازکردن نامه و مشاهده محتويات آن هستند و افراد متفرقه، نمی‌توانند به محتويات نامه، دسترسی پيدا کنند.

۱۰ـ دقت لازم را در مورد پروفايل‌های خود داشته باشيد.

امروزه به صورت روزافزون، تعداد وب‌سايت‌هايی که کاربران اينترنت می‌توانند در آنها برای خود پروفايل بسازند، بيشتر می‌شوند. بسياری از وب‌سايت‌هايی که می‌توانيد در آنها برای خود حساب يا اشتراک ايجاد نماييد، به شما امکان ايجاد Profile شخصی را می‌دهند. بسياری از وب‌سايت‌های اجتماعی و همچنين وب‌سايت‌های ارائه سرويس‌های پست الکترونيکی به صورت Web Based، از اين جمله هستند. برای محافظت در برابر خطرات احتمالی، از درج اطلاعات شخصی غيرضروری در پروفايل‌های خود، خودداری نماييد.

۱۱ـ برای انتشار مطالب در شبکه‌های اجتماعی، حداکثر دقت ممکن را به کار گيريد.

از درج اطلاعات يا تصاوير شخصی غيرضروری در وب‌سايت‌های اجتماعی، خودداری نماييد. درج اطلاعات و تصاير شخصی غير ضروری در صفحات شبکه‌های اجتماعی، ممکن است اين اطلاعات و تصاوير را در معرض سوء استفاده قرار دهند. اصولا اگر لزومی به انتشار مطلبی نيست، آن را در صفحات اجتماعی منتشر ننماييد. در صورت انتشار مطالب نيز، حريم هر مطلب (Privacy) را مشخص سازيد. به عنوان مثال تعيين نماييد که مخاطبان هر مطلب، عموم هستند (Public) يا به عنوان مثال افرادی که به عنوان دوست، آنها را در فهرست دوستان خود داريد (Friends). به جز گزينه Public که تمامی بازديدکنندگان را شامل می‌شود، گزينه‌هايی مانند Friends of Friends و همچنين گزينه My Network در برخی شبکه‌های اجتماعی، باعث مشاهده مطلب يا مطالب شما توسط افرادی به غير از فهرست دوستانتان خواهد شد.

۱۲ـ در صورت عضويت در پورتال‌ها گوناگون، جانب احتياط را از دست ندهيد.

ايجاد و استفاده از پورتال‌های گوناگون (Portal) رشد روزافزونی در جهان الکترونيکی امروزی دارد. اگر عضو يک يا چند پورتال‌ شده‌ايد، در زمينه مطالب و اطلاعاتی که در پورتال‌ها ارائه می‌نماييد، دقت لازم را داشته باشيد و تا حد امکان، از درج اطلاعات غير ضروری شخصی اجتناب نماييد. در زمينه ارسال مطالب به پورتال نيز، به اين مطلب توجه داشته باشيد که حسب نوع پورتال، مطالب برای اعضای پورتال که در گروه مربوطه قرار دارند ارسال خواهند شد يا آنکه در گروه مربوطه، توسط اعضاء يا توسط عموم مراجعه کنندگان، قابل رويت خواهند بود. بنابراين، در ارسال هرگونه مطلبی، توجه خاص داشته باشيد.

۱۳‌ـ در زمينه انتشار مطالب در وبلاگ‌ها، دقت فراوانی داشته باشيد.

امروزه وبلاگ‌ها محبوبيت فراوانی در ميان کاربران اينترنت دارند و شما نيز ممکن است دارای وبلاگ يا به فکر ساختن يک وبلاگ باشيد. يک وبلاگ (Weblog) می‌تواند به سهولت ايجاد و مديريت شود. سايت‌های بسياری، امکان ايجاد وبلاگ را برای کاربران اينترنت، فراهم می‌نمايند. در ايجاد وبلاگ و نگارش محتويات آن نيز، برای محافظت از اطلاعات شخصی و خصوصی، از انتشار موارد غيرضروری، پرهيز نماييد. نکته‌ای که به صورت ويژه برای وبلاگ‌ها بايد مورد توجه قرار بگيرد، آن است که برخی افراد، از روی عادت، يادداشت‌های روزانه خود را بر روی وبلاگ خود قرار می‌دهند و به صورت ناخواسته و ناآگاهانه، اطلاعات شخصی خود را در بين خطوط يادداشت روزانه، درج می‌نمايند. محتويات وبلاگ را به گونه‌ای تهيه و منتشر کنيد که در صورتی که تمامی يادداشت‌های آن نيز مطالعه شوند و در کنار يکديگر قرار بگيرند، اطلاعات شخصی شما، به خطر نيفتد.

۱۴ـ دقت لازم را در رفتارهای کاربرانه خود در وب‌سايت‌های مختلف، داشته باشيد.

دانشگاه‌های متعدد و معتبر فراوانی در زمينه عادات و رفتارهای کاربران در محيط اينترنت، تحقيق و بررسی نموده‌اند. دانشگاه‌های هاروارد و استنفورد، در اين زمينه تحقيقات گسترده‌تر و دامنه‌دارتری را انجام داده‌اند که نشان می‌دهد، کاربران در جهان الکترونيکی، نسبت به جهان واقعی، احتياط‌های کمتری به خرج می‌دهند که اين امر در بسياری از موارد، به صورت ناخودآگاه، صورت می‌پذيرد. به عنوان مثال، افراد در محيط اينترنت، بسيار زودتر به يکديگر اطمينان می‌کنند و اطلاعات خصوصی خود را در اختيار ديگران قرار می‌دهند.

برخی افراد نيز بدون کسب اطمينان لازم نسبت به اعتبار وب‌سايت‌های موجود در اينترنت، اطلاعات شخصی خود را ارائه می‌نمايند. در اين زمينه می‌توان به اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی، شماره تامين اجتماعی يا مشخصات شناسنامه‌ای افراد اشاره نمود. افراد معمولا در جهان غيرمجازی، حساسيت خاصی نسبت به اين موارد دارند و تا حد امکان از ارائه غير ضروری اين موارد، به ويژه افشای شماره حساب يا شماره کارت بانکی و همچنين رمز کارت بانکی خود، جلوگيری به عمل می‌آورند. همين افراد در محيط اينترنت ممکن است بدون کسب اطمينان لازم نسبت به اعتبار يک سايت اينترنتی، شماره حساب و رمز خود را برای خريد يک کالا، درج نمايند.

امور مالی و بانکی را از طريق کامپيوترهای عمومی انجام ندهيد. امروزه روش‌های بسياری برای انجام تراکنش‌های مالی، وجود دارد. بنابراين اگر به کامپيوتر شخصی خود يا دستگاهی که از صحت عملکرد آن مطمئن هستيد، دسترسی نداريد، از روش‌های ديگر برای انجام امور مدنظر خود، استفاده نماييد. در هر حال، اگر اصرار بر استفاده از کامپيوتر داريد يا اگر امر مدنظر شما واقعا به گونه‌ای است که نمی‌توانيد آن را بدون کامپيوتر انجام دهيد و نمی‌توانيد انجام امر مدنظر خود را نيز به تعويق اندازيد، حتما از کامپيوترهای مراکز معتبر که به آنها اطمينان داريد، استفاده کنيد.

يکی از دلايل انجام رفتارهای خطرناک فوق، هرزنامه‌هايی است که حاوی تبليغات غيرواقعی اما بسيار جذاب هستند. برای پيشگيری از وقوع موارد ناخواسته، خريد‌های اينترنتی خود را صرفا از طريق ‌سايت‌هايی انجام دهيد که از اعتبار آنها، اطمينان کافی داريد. از افشای اطلاعات خود، به ويژه اطلاعات بانکی، در سايت‌های ناشناس، خودداری نماييد. اطلاعات شناسنامه‌ای خود و همچنين اطلاعات مربوط به شماره تامين اجتماعی، شماره ملی، شماره گذرنامه، شماره گواهينامه و موارد مشابه را تنها در مواقعی که واقعا به آنها نياز است و تنها به ‌سايت‌های رسمی و شناخته‌شده، ارائه نماييد.

در اينترنت، همان احتياط‌هايی که در عالم واقعی در مواجه شدن با افراد جديد به خرج می‌دهيد را مدنظر قرار دهيد. افراد در جهان مجازی، بسيار زودتر از عالم واقعی به يکديگر اطمينان می‌کنند و اين در حالی است که ممکن است شناخت حداقلی نيز از طرف مقابل نداشته باشند. يکی از دلايل اين مطلب آن است که افراد در عالم مجازی، کمتر به خطراتی که آنها را تهديد می‌کنند، توجه دارند. هر فرد، در منزل يا محل کار يا در محلی که معمولا برای او آشناست، آنلاين می‌شود و از طريق دستگاه کامپيوتر خود با جهان اينترنت، ارتباط برقرار می‌کند و بدون آنکه طرف مقابل را از نزديک مشاهده کند يا تصوری از او داشته باشد، با وی در ارتباط است. در چنين شرايطی، تنها عامل ارتباطی، دستگاه کامپيوتر است و به علت آنکه شخص در محيط امنی در حال استفاده از دستگاه کامپيوتر خود است، معمولا بسيار زود به طرف مقابل اطمينان می‌کند، بدون اينکه واقعا بداند که آن سوی خط با چه کسی در حال گفت و گوست.
با توجه به این توضيحات، لازم است تا دقت کافی در استفاده از اينترنت و به‌ويژه در هنگام مواجه شدن با افراد جديد از طريق اينترنت، داشته باشيد.

۱۵ـ در صورت استفاده از کامپيوترهای عمومی، دقت خود را مضاعف نماييد.

در صورت استفاده از کامپيوترهايی که کامپيوتر شخصی شما نيستند و افراد ديگری هم از آن کامپيوترها استفاده می‌کنند، علاوه بر موارد بيان شده، نکات ذيل را هم مدنظر قرار دهيد:

الف‌ـ به هيچ وجه رمز عبور خود را روی دستگاه ذخيره نسازيد. در صورتی که اشتباها اين کار را انجام داده‌ايد، از مطالب بيان شده در ذيل شماره ۷، برای حذف کلمه عبور ذخيره شده، کمک بگيريد.
ب‌ـ امور مالی و بانکی را از طريق کامپيوترهای عمومی انجام ندهيد. امروزه روش‌های بسياری برای انجام تراکنش‌های مالی، وجود دارد. بنابراين اگر به کامپيوتر شخصی خود يا دستگاهی که از صحت عملکرد آن مطمئن هستيد، دسترسی نداريد، از روش‌های ديگر برای انجام امور مدنظر خود، استفاده نماييد. در هر حال، اگر اصرار بر استفاده از کامپيوتر داريد يا اگر امر مدنظر شما واقعا به گونه‌ای است که نمی‌توانيد آن را بدون کامپيوتر انجام دهيد و نمی‌توانيد انجام امر مدنظر خود را نيز به تعويق اندازيد، حتما از کامپيوترهای مراکز معتبر که به آنها اطمينان داريد، استفاده کنيد.
ج‌ـ فراموش نکنيد که از کليه سايت‌هايی به آن وارد شده‌ايد، خارج شويد (Log out يا Sign out را فراموش نکنيد).
د‌ـ بر روی دستگاه، فايلی را باقی نگذاريد. اگر به هنگام استفاده از دستگاه، فايل يا فايل‌هايی را روی آن ذخيره کرده‌ايد، پس از اتمام کار، تمامی آنها را به صورت کامل حذف کنيد.
ﻫ ‌ـ در هنگام پايان کار، تاريخچه (History) مرورگر اينترنت را پاک کنيد.

انتهای پیام/ منبع: رایانه خبر