رتبه برند شما در المپیک

المپیک از بزرگترین رویدادهای ورزشی در عرصه جهانی و بهترین فرصت برای عرض اندام کشورهای مختلف دنیاست. اگر از دیدگاه برندینگ به این قضیه نگاهی داشته باشیم، شاید بتوان نام دیگر این رویداد را ( اتحاد برندهای ملی ) نامید. همانطور که از داستان زیبای نهفته در پشت لوگوی المپیک هم پیداست، 5 حلقه متصل به هم نماد 5 قاره دنیاست. اگر بخواهیم عمیق تر قضیه را بررسی کنیم، می توان از دو منظر به این موضوع توجه کرد که البته هر دو کاملا با هم مرتبط و تلفیق شده است :

1 – پرسونال برندینگ یا برندینگ شخصی : هر شرکت کننده فارغ از اینکه چه ملیتی دارد با برنامه ریزی و استراتژی دقیق به عنوان یک برند شخصی در این رقابت جهانی حضور به هم می رساند. در این حالت در دو وضعیت کلی قرار خواهد گرفت. اگر از گردونه رقابت ها حذف شود، تجربه ای اندوخته و در فرصت های آتی با آمادگی لازم و در خور این رقابت شرکت خواهد کرد و اگر مدال آفرین باشد به منزله یک قدم ترقی در مسیر پلکان برند شخصی او محسوب می شود.

2- برند ملی : با توجه به صحبتهایی که در بخش قبلی گفته شد خصوصا اگر نماینده کشور مربوطه افتخار آفرین باشد به منزله شناساندن وطن او در نزد جهانیان است. این تاثیرات تا جایی است که حتی بعدها بر روی روابط کسب و کار، مسایل اقتصادی، فرهنگی و… میان کشورها نیز موثر است. متاسفانه به دلیل تحریمهای متفاوتی که سالهاست کشور ما با آن رو به روست، امکان حضور در دنیای رقابتی برندهای مطرح کمتر فراهم است و محک خوبی در این زمینه نمی خوریم و اگر به مرور زمان به این وضعیت خو بگیریم و از کسب مهارت و آمادگی لازم غافل شویم عواقب سختی در انتظار برند ماست.

با یک مثال قضیه را  واضح تر می کنم . دانش آموزی را در نظر بگیرید که در یک مدرسه خیلی معمولی همیشه شاگرد ممتاز بوده و به یکباره او را به مدرسه ای با حضور نخبگان می فرستند و سرنوشت او از همین الان مشخص است!

چند سوال مهم اینجا مطرح می شود : اگر قرار بود برند شخصی یا سازمانی ما در رقابتی مشابه حضور به هم می رساند آیا آمادگی لازم را داشت؟ آیا می توانست در این سطح ظاهر شود؟ آیا می توانست نماینده شایسته ای برای کشور ما باشد؟

اگر از ابتدا استراتژی مناسبی برای توسعه برند سازمانی خود پایه گذاری کرده باشید و در کنار آن روی برند شخصی خود نیز سرمایه گذاری کرده باشبم، مهارتهای لازم در سطح پیشرفته و بین المللی را کسب کرده باشیم و تلاش و پشتکار مثال زدنی همراه با باور درونی داشته باشیم… احتمالا جواب سوالات مثبت است و کمتر جای نگرانی وجود دارد. اما اگر ما out of date باشیم و برنامه ریزی مناسبی برای حضور در عرصه جهانی نداشته باشیم، اگر برند ما سست بنیان باشد و…به نظر می رسد اگر با این شرایط در چنین عرصه ای شرکت نکنیم بهتر باشد.

به امید روزی  که برند شما بر سکوی قهرمانی مدال آور باشد و باعث افتخار کشور شود.

انتهای پیام/ مرجان جانقربان، مشاور و طراح برند

مرجان جانقربان

مرجان جانقربان

مشاور و طراح برند