در شرايط كنوني دشمن روش مبارزه  خود را به حوزه جنگ نرم و تهاجم فرهنگي تغيير داده است. در جنگ نرم كه از روش القا و اقناع سازي بهره ­گيري مي­ شود، هدف تأثيرگذاري بر انتخابها، فرآيند تصميم ­گيري و الگوهاي رفتاري و در نهايت سلب هويت­ هاي فرهنگي و اشغال ذهن­ ها­ست. ولي در […]

جنگ نرمدر شرايط كنوني دشمن روش مبارزه  خود را به حوزه جنگ نرم و تهاجم فرهنگي تغيير داده است. در جنگ نرم كه از روش القا و اقناع سازي بهره ­گيري مي­ شود، هدف تأثيرگذاري بر انتخابها، فرآيند تصميم ­گيري و الگوهاي رفتاري و در نهايت سلب هويت­ هاي فرهنگي و اشغال ذهن­ ها­ست. ولي در جنگ سخت روش اعمال تهديدات، استفاده از زور و اجباري است كه با هدف حذف فيزيكي و تصرف سرزمين صورت مي­ گيرد. در تهديدات و جنگ نرم به دليل ماهيت غير عيني و غير قابل محسوس بودن آن، عملاً فاقد عكس­ العمل است، ولي تهديدات و جنگ سخت محسوس و همراه با عكس ­العمل هاییست كه با دقت در اين نكات مي ­توان دريافت كه آسیبهای جنگ نرم در چه سطوحی است.

از اهداف اساسي و مهم جنگ نرم مي­ توان به ايجاد تغيير در باورها و اعتقادات جامعه هدف اشاره كرد كه در آن يكي از اصول مهم حركت يك جامعه مورد حمله قرار مي ­گيرد كه دشمنان با برنامه ­ريزي بلند مدت و صرف هزينه ­هاي بسيار درصدد تغيير آن هستند.

هنگامي كه دشمنان يك ملت بتوانند در باورها و اعتقادات آنان نفوذ كنند با ايجاد شك و ترديد و تزلزل در آنها، زمينه ايجاد تغيير در افكار و انديشه ­ها را در ابعاد مختلف فراهم مي ­نمايند كه هدف بعدي دشمنان محسوب مي­ گردد. بنابراين بديهي است كه با تغيير هر نوع باور و انديشه ­اي، نمونه­ هاي رفتاري جديدي بر اساس آنچه كه دشمنان ما مي­ خواهند در جامعه شكل گرفته و جايگزين نمونه­ هاي قبلي مي­ گردد؛ كه در نهايت هدف نهايي استكبار جهاني از جنگ نرم، ايجاد تغيير و دگرگوني در ساختارهاي سياسي جامعه هدف و جايگزين نمودن ساختارهاي جديد خود است كه با اين طرز تلقي مي­ خواهد نظام جمهوري اسلامي ايران را ساقط و يك نظام غير ديني را جايگزين آن نمايد؛ كه يكي از راه ­هاي رسيدن به اين اهداف توسط دشمنان بروز و رشد جريان عرفان ­هاي انحرافي و ساختگي در ميان عموم مردم است كه در پي انحراف در فكر و ذهن و ضربه زدن به اعتقادات و تفرقه ميان مسلمانان و بي­ هويت كردن جوانان و نوجوانان است.

يكي از مهمترين و برجسته ­ترين ابزار دشمنان در جنگ نرم عليه انقلاب اسلامي استفاده از جريان رسانه ­اي و خبري نظام سلطه است كه با صرف ميليون­ ها دلار فعالیت می کند. جنگ رسانه ­اي تنها جنگي است كه حتي در شرايط صلح ميان كشورها به صورت غير رسمي وجود دارد و هر كشوري از حداكثر توان خود براي پيشبرد اهداف سياسي از رسانه ­ها بهره ­جويي مي­ كند. اما رسانه ­هاي عمده در آمريكا كه در عمل زير نفوذ صهيونيست­ ها قرار دارند با به كارگيري روش­ هايي از جمله پنهان كاري، برچسب زدن و دستكاري در گزارش­ هاي خبري در پي القای يأس و نااميدي در ميان مخاطبان هدف خود هستند.

استكبار جهاني با سيطره و راه­ اندازي امپرياليسم رسانه ­اي و تبليغي قصد دارد كه بر كشورهاي جهان سوم مسلط گشته تا راه پيشرفت آن ها را مسدود و بيشتر به خود وابسته نمايد. در اين بين اگر كشوري بخواهد با تكيه بر دانش و حمايت مردمي ­اش، راه پيشرفت را طي كند، استكبار جهاني با اعمال ترفندهاي گوناگون، مانع آن ها مي ­شود. همان­ گونه كه امروزه در كشور عراق، یمن و افغانستان به بهانه­ هاي واهي به دنبال منافع خود بوده و هر روز شاهد ناآرامي ­ها و كشتار مظلومانه افراد بي­ گناه هستيم.

از ديگر ابزار استكبار جهاني در جنگ نرم مي­ توان به عمليات رواني و ايجاد جنگ رواني در جامعه اشاره نماييم كه به منظور سست نمودن اراده عمومي ملت­ ها طراحي و برنامه ­ريزي شده است كه يك ملت بدون درگيري فيزيكي تسليم و به زانو درآيد و هدف آن مرعوب كردن ملت­ هاست. در جنگ رواني، دشمنان با استفاده از تكنيك اختلاف­ افكني و شايعه­ پراكني همانند ايجاد اختلافات قومي و مذهبي (شيعي و سني) و اختلافات جناحي در پي رسيدن به اهداف از قبل طراحي شده ­شان هستند.

توسل به ترس را مي­ توان يكي ديگر از ترفندهاي استكبار جهاني در جنگ نرم ياد كرد كه تهديد و ترساندن كه از شيوه ­هاي قديمي و هميشگي سلطه­ گران است كه به منظور تضعيف اراده و عزم ملي ملت ­ها و دست اندازي به منابع آن هاست، صورت مي­ پذيرد. نمونه بارز اين موضوع را مي ­توان به حقوق كشورمان در دستيابي به فناوري ­هاي غير نظامي هسته ­اي ذكر كرد كه استكبار جهاني به بهانه­ هاي مختلف و تهديد و صدور بيانيه ­هاي غير حقوقي سعي در ترساندن دولت و ملت ما در رسيدن به به آن را دارد كه با اميد و اتكال به خداوند متعال و سعي و كوشش متخصصان و دانشمندان هسته ­اي كشورمان عملاً اين تهديدها به فرصت تبديل شده است.

در نتيجه براي مقابله با جنگ نرم بايد طرح ­هاي كلي دشمن و انواع تكنيك ­هاي آنان شناسايي شود و اين كه آن ها چه چيزهاي را در سرشان مي ­پرورانند و سپس با آگاهي كافي در برابر آن دفاع نمود و اين وظيفه نخبگان و خواص جامعه است كه با تشكيل اتاق فكر و شناخت بيشتر ابعاد موضوع، عموم مردم را با اهداف شوم دشمنان آشنا نمايند و مردم عزيز كشورمان نيز با داشتن بصيرت عمومي كه يكي از مؤثرترين راه ­هاي مقابله با جنگ نرم است، استكبار جهاني را در رسيدن به اهداف خود نااميد و مأيوس كنند.

هوشنگ سليماني میگونی

انتهای پیام/