بصیرت عمومی مؤثرترین راه مقابله با جنگ نرم

جنگ نرمدر شرایط کنونی دشمن روش مبارزه  خود را به حوزه جنگ نرم و تهاجم فرهنگی تغییر داده است. در جنگ نرم که از روش القا و اقناع سازی بهره ­گیری می­ شود، هدف تأثیرگذاری بر انتخابها، فرآیند تصمیم ­گیری و الگوهای رفتاری و در نهایت سلب هویت­ های فرهنگی و اشغال ذهن­ ها­ست. ولی در جنگ سخت روش اعمال تهدیدات، استفاده از زور و اجباری است که با هدف حذف فیزیکی و تصرف سرزمین صورت می­ گیرد. در تهدیدات و جنگ نرم به دلیل ماهیت غیر عینی و غیر قابل محسوس بودن آن، عملاً فاقد عکس­ العمل است، ولی تهدیدات و جنگ سخت محسوس و همراه با عکس ­العمل هاییست که با دقت در این نکات می ­توان دریافت که آسیبهای جنگ نرم در چه سطوحی است.

از اهداف اساسی و مهم جنگ نرم می­ توان به ایجاد تغییر در باورها و اعتقادات جامعه هدف اشاره کرد که در آن یکی از اصول مهم حرکت یک جامعه مورد حمله قرار می ­گیرد که دشمنان با برنامه ­ریزی بلند مدت و صرف هزینه ­های بسیار درصدد تغییر آن هستند.

هنگامی که دشمنان یک ملت بتوانند در باورها و اعتقادات آنان نفوذ کنند با ایجاد شک و تردید و تزلزل در آنها، زمینه ایجاد تغییر در افکار و اندیشه ­ها را در ابعاد مختلف فراهم می ­نمایند که هدف بعدی دشمنان محسوب می­ گردد. بنابراین بدیهی است که با تغییر هر نوع باور و اندیشه ­ای، نمونه­ های رفتاری جدیدی بر اساس آنچه که دشمنان ما می­ خواهند در جامعه شکل گرفته و جایگزین نمونه­ های قبلی می­ گردد؛ که در نهایت هدف نهایی استکبار جهانی از جنگ نرم، ایجاد تغییر و دگرگونی در ساختارهای سیاسی جامعه هدف و جایگزین نمودن ساختارهای جدید خود است که با این طرز تلقی می­ خواهد نظام جمهوری اسلامی ایران را ساقط و یک نظام غیر دینی را جایگزین آن نماید؛ که یکی از راه ­های رسیدن به این اهداف توسط دشمنان بروز و رشد جریان عرفان ­های انحرافی و ساختگی در میان عموم مردم است که در پی انحراف در فکر و ذهن و ضربه زدن به اعتقادات و تفرقه میان مسلمانان و بی­ هویت کردن جوانان و نوجوانان است.

یکی از مهمترین و برجسته ­ترین ابزار دشمنان در جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی استفاده از جریان رسانه ­ای و خبری نظام سلطه است که با صرف میلیون­ ها دلار فعالیت می کند. جنگ رسانه ­ای تنها جنگی است که حتی در شرایط صلح میان کشورها به صورت غیر رسمی وجود دارد و هر کشوری از حداکثر توان خود برای پیشبرد اهداف سیاسی از رسانه ­ها بهره ­جویی می­ کند. اما رسانه ­های عمده در آمریکا که در عمل زیر نفوذ صهیونیست­ ها قرار دارند با به کارگیری روش­ هایی از جمله پنهان کاری، برچسب زدن و دستکاری در گزارش­ های خبری در پی القای یأس و ناامیدی در میان مخاطبان هدف خود هستند.

استکبار جهانی با سیطره و راه­ اندازی امپریالیسم رسانه ­ای و تبلیغی قصد دارد که بر کشورهای جهان سوم مسلط گشته تا راه پیشرفت آن ها را مسدود و بیشتر به خود وابسته نماید. در این بین اگر کشوری بخواهد با تکیه بر دانش و حمایت مردمی ­اش، راه پیشرفت را طی کند، استکبار جهانی با اعمال ترفندهای گوناگون، مانع آن ها می ­شود. همان­ گونه که امروزه در کشور عراق، یمن و افغانستان به بهانه­ های واهی به دنبال منافع خود بوده و هر روز شاهد ناآرامی ­ها و کشتار مظلومانه افراد بی­ گناه هستیم.

از دیگر ابزار استکبار جهانی در جنگ نرم می­ توان به عملیات روانی و ایجاد جنگ روانی در جامعه اشاره نماییم که به منظور سست نمودن اراده عمومی ملت­ ها طراحی و برنامه ­ریزی شده است که یک ملت بدون درگیری فیزیکی تسلیم و به زانو درآید و هدف آن مرعوب کردن ملت­ هاست. در جنگ روانی، دشمنان با استفاده از تکنیک اختلاف­ افکنی و شایعه­ پراکنی همانند ایجاد اختلافات قومی و مذهبی (شیعی و سنی) و اختلافات جناحی در پی رسیدن به اهداف از قبل طراحی شده ­شان هستند.

توسل به ترس را می­ توان یکی دیگر از ترفندهای استکبار جهانی در جنگ نرم یاد کرد که تهدید و ترساندن که از شیوه ­های قدیمی و همیشگی سلطه­ گران است که به منظور تضعیف اراده و عزم ملی ملت ­ها و دست اندازی به منابع آن هاست، صورت می­ پذیرد. نمونه بارز این موضوع را می ­توان به حقوق کشورمان در دستیابی به فناوری ­های غیر نظامی هسته ­ای ذکر کرد که استکبار جهانی به بهانه­ های مختلف و تهدید و صدور بیانیه ­های غیر حقوقی سعی در ترساندن دولت و ملت ما در رسیدن به به آن را دارد که با امید و اتکال به خداوند متعال و سعی و کوشش متخصصان و دانشمندان هسته ­ای کشورمان عملاً این تهدیدها به فرصت تبدیل شده است.

در نتیجه برای مقابله با جنگ نرم باید طرح ­های کلی دشمن و انواع تکنیک ­های آنان شناسایی شود و این که آن ها چه چیزهای را در سرشان می ­پرورانند و سپس با آگاهی کافی در برابر آن دفاع نمود و این وظیفه نخبگان و خواص جامعه است که با تشکیل اتاق فکر و شناخت بیشتر ابعاد موضوع، عموم مردم را با اهداف شوم دشمنان آشنا نمایند و مردم عزیز کشورمان نیز با داشتن بصیرت عمومی که یکی از مؤثرترین راه ­های مقابله با جنگ نرم است، استکبار جهانی را در رسیدن به اهداف خود ناامید و مأیوس کنند.

هوشنگ سلیمانی میگونی

انتهای پیام/

هوشنگ سلیمانی میگونی

هوشنگ سلیمانی میگونی

روزنامه نگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *