تولدت مبارک اس ام اس

سوم دسامبر تولد یکی از رایج ترین شکل های ارتباطات تلفن همراه است: پیام متنی یا  SMS . در ۳ دسامبر ۱۹۹۲ اولین پیام متنی جهان ارسال شد و بر اساس گزارش   TechSpot متن اولین پیام متنی  “کریسمس مبارک” بود. در حالی که در سالهای اخیر به دلیل رشد و توسعه تکنولوژیهای ارتباطی، استفاده از پیام کوتاه متنی به شدت کاهش یافته است.

اولین پیام متنی توسط نیل پاپورث بر روی شبکه Vodafone GSM ارسال شد. در آن زمان، تلفن های همراه قادر به ارسال متن نبودند، بنابراین Papworth تایپ پیام را بر روی کامپیوتر انجام و به  Orbitel 901 ارسال شد. همزمان با تولد و رشد این فناوری، پیام های متنی چندین بار به دلیل محبوبیت سرویس های  IM، مانند AIM  زودگذر از بین رفته اند. اما خیلی زود این محبوبیت به پیام کوتاه بازگشت و تکنولوژی آن در تلفنهای همرا متنوع و به روز شد.

الیزابت برونتون، از موزه علم در لندن، به Sky News گفته که معتقد است پیام های متنی به عنوان یکی از پیشگامان گوشی های هوشمند به شمار می روند، زیرا این امر امکان استفاده از گوشی های تلفن همراه را افزایش می ده.  قبل از ظهور پیام کوتاه، تلفن های همراه تنها تلفن های همراه بودند، اما با پیدایش پیام کوتاه، برای اولین بار تلفن های همراه فراتر از یک لفظ بودند. تا جایی که پیام کوتاه اولین گام به سوی گوشی های هوشمند مدرن در نظر گرفته شد.

اگرچه امروز، استفاده از پیام کوتاه در حال کاهش است. زیرا SMS های فروم توسط برنامه هایی مانند Facebook Messenger، WhatsApp ، iMessage، Telegram و… جایگزین شده اند؛ با این حال پیامک به دلیل استفاده آسان از آن همچنان محبوب است. زیرا  برای ارسال یک نوشتار به Wi-Fi یا اتصال داده نیاز ندارید و فقط از خدمات تلفن خود استفاده می کنید.

محمدحسن اسدی طاری

انتهای پیام/