یک گزارش تازه که بنیاد خبرنگاری نایت منتشر کرده نشان می دهد اغلب حساب‌های کاربری توییتر که طی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فعال بوده و اخبار جعلی منتشر می کردند، هنوز فعالند و توییتر آن‌ها را غیرفعال نکرده است. این یافته‌ها که به دنبال تحقیقات سه خبرنگار به نام‌های Matthew Gentzkow و Hunt Allcott و Chuan Yu  منتشر […]

یک گزارش تازه که بنیاد خبرنگاری نایت منتشر کرده نشان می دهد اغلب حساب‌های کاربری توییتر که طی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فعال بوده و اخبار جعلی منتشر می کردند، هنوز فعالند و توییتر آن‌ها را غیرفعال نکرده است. این یافته‌ها که به دنبال تحقیقات سه خبرنگار به نام‌های Matthew Gentzkow و Hunt Allcott و Chuan Yu  منتشر شده است، نشان می دهد که از زمان انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا تاکنون، میزان تعامل کاربران با اخبار جعلی در فیس بوک کاهش یافته اما شمار موارد انتشار اخبار جعلی در توییتر افزایش یافته است.

بنیاد نایت با شرکتی به نام Graphika همکاری کرد تا بیش از ده میلیون توییت را از هفتصد هزار حساب کاربری توییتر تحلیل کند. این حساب‌ها به بیش از ششصد رسانه‌ خبری جعلی متصل و با آن‌ها مرتبط بودند. این ارتباط قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ وجود داشت. این رسانه‌ها به عنوان تهیه کنندگان و ناشران اخبار جعلی یا فرضیه‌های توطئه ثبت شده اند و بیش از هشتاد درصد‌ آن‌ها همچنان فعالند. 

۶۵ درصد از پیوندهای خبری مربوط به اخبار جعلی یا توام با فرضیه‌های توطئه تنها راهی ده وبسایتی می شدند که بزرگترین و عمده ترین وبسایت‌های ناشر اخبار کذب هستند. این آمار، شش و ده ماه بعد از برگزاری انتخابات، تغییری نکرد. بر اساس گزارش بنیاد نایت، با آن که توییتر همواره اعلام کرده است که حساب‌های خودکار یا رباتیکی را که به انتشار اخبار دروغین مشغولند، هدف قرار داده و آن‌ها را مسدود کرده است، در عمل، صد حساب کاربری که پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا فعال بودند، هم‌چنان فعالند و مقاومت این نوع حساب‌های کاربری سبب می شود که هر نوع مقابله‌‌ی موثری با آن‌ها دشوار باشد. 

Del Harvey که معاون جهانی امنیت و اعتماد توییتر است، یافته‌های بنیاد نایت را زیر سوال برده و می گوید: این مطالعه با استفاده از اطلاعات ظواهر مشهود وبسایت توییتر انجام شده است و اقدامات و تدابیری را در برنمی گیرد که توییتر هر روز برای مبارزه با انتشار اخبار نادرست یا دروغین اِعمال می کند. 

توییتر مدت کوتاهی پس از آن که این گزارش تکمیل شد، میلیون‌ها حساب مشکوک به جعلی بودن را غیرفعال کرد، در نتیجه ممکن است که از آن زمان تاکنون، تعداد دیگری از این نوع حساب‌ها از سوی توییتر مسدود شده باشند. توییتر هم‌چنین اواسط ماه اکتبر اعلام کرد که در حال توسعه دادن و روزآمد کردن قوانین و مقررات خود است تا شناسایی حساب‌های جعلی را ساده تر کند و راحت‌تر تشخیص دهد که کدام حساب‌ها ممکن است فعالیت‌های مشکوک یا خلاف انجام دهند یا مقررات توییتر را نقض کنند. 

مهمترین راهکار این گزارش آن است که اگر شبکه‌های اجتماعی حساب‌هایی را که فعالیت‌های مخرب دارند، به طور هماهنگ و هم‌زمان غیرفعال کنند، مقابله با انتشار و گسترش اخبار دروغین ممکن‌تر خواهد بود.

محمدحسن اسدی طاری

انتهای پیام/