سرویس فرهنگی: سیزدهمین دوره از مسابقات سالانه بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران از ۱۴ تا ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۷ به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین و با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل دائمی نمایشگاههای بین‌المللی تهران برگزار شد.

این رقابت‌ها که در ۳ بخش دانشجویی، دانش‌آموزی و کاربردی برگزار شد که ۱۳۲ تیم در بخش دانشجویی، ۱۹۳ تیم در بخش دانش‌آموزی و ۹۳ تیم در بخش کاربردی پذیرفته شدند. علاوه بر آن ۶۰ تیم در بخش شبیه سازی با یکدیگر رقابت کردند. همچنین ۳۸ تیم خارجی از کشورهای ترکیه، آلمان، چین، هلند، آمریکا، فرانسه، انگلیس، پرو، هند، سنگاپور و کره حضورپیدا کردند.

بخش کاربردی این رویداد، برای اولین بار در این دوره از مسابقات بین‌المللی برگزار شد که موضوعاتی چون: ربات‌های خلاقیت دانش‌آموزی، ربات‌های آتش‌نشان با محوریت ساختمان پلاسکو، ربات‌های امداد و نجات با محوریت کشتی سانچی، ربات‌های جنگجو و ربات‌های تعقیب مسیررا در برداشت.

در حاشیه این دور از مسابقات، رقابتهای دانش‌آموزان مشتاق و علاقه‌مند به بخش کاربردی مدارس سما ی دانشگاه آزاد اسلامی، با هدف ایجاد محیطی علمی و رقابتی و در جهت پیشرفت علوم مهندسی در سطح مقدماتی از یک سو و ایجاد انگیزه در میان دانش‌آموزان به منظور آماده سازی برای مشارکت در سطوح بالاتر ازسوی دیگر؛ لیگ‌های ابتدائی و کارگاه‌های آموزشی برای رده های سنی زیر ۱۰ سال و همچنین ۱۰ تا ۱۴ سال در زمینه های خلاقیت و نوآوری برگزار شد. دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این کارگاه‌ها، ضمن آشنایی با مفاهیم و کلیات رباتیک، در قالب گروههای دو نفره به رقابت در ساخت ربات پرداختند تا خلاقیت در ساخت، روحیه و توان همکاری کار تیمی و همجنین سرعت حرکت رباتهای آنها مورد ارزیابی و قضاوت قرار گیرد. دکتر توکلی رییس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی از روند برگزاری مسابقات دانش آموزی بازدید کرد.

انتهای پیام/