محمد حسن اسدی طاری، عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، در کارنامه کاری خود سابقه فعالیت در خبرگزاری جمهوری اسلامی، هفته نامه کیهان هوایی و همچنین روزنامه های رسالت،  تهران تایمز و ایران دارد و در حال حاضر مدیر مسئول پایگاه خبری ارتباط امروز و فصلنامه علمی – تخصصی روزنامه […]

محمد حسن اسدی طاری، عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، در کارنامه کاری خود سابقه فعالیت در خبرگزاری جمهوری اسلامی، هفته نامه کیهان هوایی و همچنین روزنامه های رسالت،  تهران تایمز و ایران دارد و در حال حاضر مدیر مسئول پایگاه خبری ارتباط امروز و فصلنامه علمی – تخصصی روزنامه نگاری الکترونیک است، می گوید تنها تحصیل در رشته روزنامه‌نگاری را برای روزنامه‌نگار شدن کافی نمی‌دانم. هستند روزنامه نگاران خوبی که تحصیلات غیر مرتبط با روزنامه نگاری دارند، ولی در عرصه فعالیت حرفه ای روزنامه نگاران موفقی هستند.

وی در گفت و گو با ماهنامه “نوقلم“، نشریه تخصصی دانشجویان رشته روزنامه نگاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی تاکید کرد دانشجویانی که علاقه‌مندند خبرنگار یا روزنامه‌نگار شوند، دانشگاه به تنهایی این امکان را به آنان نمی‌دهد. اگرچه اکنون شرایط سال‌هایی که نسل ما روزنامه‌نگاری را شروع کرد، وجود ندارد، ولی دانشجویان باید الگوی صحیحی برای خودشان انتخاب و در جهت و مسیر آن الگو حرکت کنند. از این شاخه به آن شاخه نپرند و حتی‌الامکان به روزنامه‌نگاری حرفه ای بپردازند؛ فعالیت در حوزه‌ خاص و روزنامه نگار متخصص بودن خیلی بهتر است تا این که هر روز، در حوزه ای قلم بزنند که تخصصی در آن ندارند. در این صورت حتی ممکن است دانشی پیدا کنیم به وسعت یک اقیانوس و عمق یک بند انگشت که حتما دستاورد خوبی برای ما ندارد.

وی از دانشجویان می خواهد در عرصه علمی و عملی روزنامه نگاری، فعال باشند، نه منفعل و توضیح می دهد که اگر واقعاً اراده روزنامه‌نگار شدن دارند، سه کار را حتماً انجام بدهند: تیزبین باشند و از کنار هیچ اتفاق و سوژه‌ای به راحتی نگذرند. واقع‌گرا و امانتدار باشند و به عینیت توجه کنند و بالاخره آن که قلم خود را آن قدر تقویت کنند که علاوه بر مطالب زیبا، بتوانند تیترهای جذاب بزنند، زیرا مخاطب اولین چیزی که از یک نوشته می‌بیند، تیتر است.

مدیر مسئول پایگاه خبری ارتباط امروز می گوید برای آموزش روزنامه‌نگاری، تحولاتی باید صورت بگیرد. طبعاً کار تئوریک به تنهایی کافی نیست و حتماً باید کار عملی هم انجام شود. اگرچه مزیت نسبی روزنامه نگار شدن با تحصیلات دانشگاهی روزنامه نگاری نسبت به دیگر روزنامه نگاران شانس بهره مندی از فضای اموزش روزنامه نگاری و بهره گیری از اصول تئوریک است که می تواند در روند کار صورت بگیرد؛ ولی دانشجویان باید شروع به فعالیت حرفه ای کنند و با کارآموزی حرفه ای و قرار گرفتن در فضای روزنامه نگاری به تدریج در عرصه عمل هم موفقیتهایی کسب کنند و برای خودشان چشم انداز ترسیم کنند و رسیدن به آن از اهداف مهم ایشان باشد. در حال حاضر روزنامه نگاران خوبی داریم که زمانی دانشجویان ما بوده اند و الان از نظر حرفه می درخشند.

اسدی طاری در خاتمه یادآوری می کند، بخشی از کار روزنامه‌نگاری در توانایی ذاتی روزنامه نگاران است. کنجکاوی ذاتی و دانش عمومی از یک سو و علاقه و هدف روزنامه نگار شدن از سوی دیگر، زمینه روزنامه نگاری حرفه ای را فراهم می کند.

انتهای پیام/