پژوهش در رسانه ها: در سالهای گذشته با تحولات چشمگیری که در حوزه فناوری و تکنولوژیهای نوین ارتباطی به وجود آمد؛ روزنامه نگاری آنلاین نیز رشد چشمگیری داشته است. در این فرایند موضوع آموزش روزنامه نگاری دیجیتال و کسب مهارتهای فردی روزنامه نگار آنلاین و توسعه آن از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. زیرا با […]

پژوهش در رسانه ها: در سالهای گذشته با تحولات چشمگیری که در حوزه فناوری و تکنولوژیهای نوین ارتباطی به وجود آمد؛ روزنامه نگاری آنلاین نیز رشد چشمگیری داشته است. در این فرایند موضوع آموزش روزنامه نگاری دیجیتال و کسب مهارتهای فردی روزنامه نگار آنلاین و توسعه آن از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. زیرا با توجه به افزایش پهنای باند اینترنت و ضریب نفوذ آن به ویژه در میان روزنامه نگاران، فرایند روزنامه نگاری موبایلی طرفداران زیادی پیدا کرده است. فرایندی که برای یک اجرای خوب توسط روزنامه نگاران کافیست تحول جدیدی در تفکر روزنامه نگاری کشورمان ایجاد شود.

روزنامه آنلاین به اخبار و اطلاعات دست اول و تازه نیاز دارد. هنگامی که یک روزنامه نگار واقعه ای را پوشش می دهد، سرعت انتشار آن در دنیای وب و میان کاربران مقوله مهمی است و تلفنهای هوشمند امروزی، بهترین ابزاری است که روزنامه نگار می تواند با سرعت مقبولی گزارشهای خود را برای تحریریه روزنامه بفرستد. یکی از مهمترین وظایف رسانه های آنلاین این است که صفحه اول وبسایت خود را به خبرهای جدید و مهم اختصاص دهند.

نگارش گزارشهای موبایلی بیشتر شبیه تهیه گزارشهایی است که تلگرافخانه های قدیمی ارسال می کردند. روزنامه نگار باید بیشترین توجه خود را روی گزارش سریع مبتنی بر برداشت های مهم از رویداد از جمله عنوان آن، معطوف کند تا خبر رسانی تسریع شود. در حالی که در روزنامه نگاری تحت وب حتی نیاز به انتشار تفصیلی محتوای بیشتر مشهود است. همچنین به هنگام و مرتبط بودن موضوع، از مواردیست که یک روزنامه نگار در انتشار محتوای خبر از طریق تلفن همراه باید دقت بیشتری کند. از سوی دیگر برای اینکه از فشار عصبی ناشی از نوشتن در مورد وقایعی که در جریان  است کم کنید، لازم است که بین زمان و سرعت تهیه گزارش و حجم گزارش، تعادل برقرار کنید.

همانطور که گفته شد، عنصر زمان بیشترین اهمیت را در ارائه گزارش آنلاین موبایلی دارد. خبرهای بسیاری هستند که حتی در روزنامه منتشر نمی شوند، اما می توانند تیترهای مهم اخبار روزنامه نگاری موبایلی باشند، به شرط آنکه در زمان مناسب، وقتی که خواننده در جست و جوی آنهاست، در وب سایتهای خبری منتشر شوند. همچنین منبع موثق، زدودن ابهام از محتوای غیر صریح اخبار و درست نویسی را نباید از نظر دور داشت.

مخاطبان ارزش روزنامه نگارانی را که وقت آنها را تلف نمی کنند، می دانند. زبان ساده و صریح، وسیله کارآمد انتقال اطلاعات است. به علاوه، شیوه انتشار سریعتر و آسانتر، مختصرتر و فشرده تر از آنچه برای چاپ نوشته می شود و ادیبانه تر همراه با جزییات بیشتر در مقایسه با آنچه برای انتشار در رسانه ها تهیه می شود؛ همان چیزیست که  مخاطب می خواهد.

یک نوشته خوب موبایلی شامل جملات ساده و فشرده خبری است. هرجمله تنها یک ایده را ارائه می کند. عاری از جملات طولانی و نوشته شده به سبک منفعل است. هر ایده ادامه منطقی ایده قبلی هم می تواند باشد. این موارد خوانندن نوشته را برای مخاطب آسانتر و توجه وی را برای مدت بیشتری به مطلب معطوف می کند. سبک محاوره ای به قدری ارزشمندست که مخاطبان آنلاین بیشتری را جذب می کند.

از سوی دیگر روزنامه نگار آنلاین هنوز در مقابل اصول خبرنگاری مسئول است. صحت وقایع را ارزیابی کنید، همانطور که برای نسخه چاپی آنها را کنترل می کنید. درست است که سرعت و شکل انتقال اخبار مهم است، اما نباید از اصل داستان غافل شد. این هنر روزنامه نگار موبایلی است تمام هنر خود را به کار بگیرد تا اطلاعات قابل اعتنا و مفیدی به مخاطب بدهد.

اگر داستانی دارید که جزییات آن با گذشت زمان کامل می شود یا واقعه ای را گزارش می کنید که سرانجام آن هنوز مشخص نیست، باید به تدریج نوشته خود را تکمیل کنید. برای اینکار لازم نیست که هربار و با هر خبر جدید داستان را بازنویسی کنید، کافیست که به اطلاعات جدید برچسب زمان بزنید و آنها را به نوشته های قبلی اضافه کنید. ممکن است بعضی از روزنامه هایی که این روزها منتشر می شوند، از داشتن یک تحریریه خوب  که تیترهای مناسب برای اخبار انتخاب کند، در تنگنا هستند. سایتها و پایگاههای خبری نیز تا حدودی ممکن است با این مشکل مواجه باشند. امروزه نرم افزارهایی در پلتفرم موبایل وجود دارد که عملیات روزنامه نگاری موبایلی را تسهیل می کند و امکان انتشار اخبار سریع و صریح را فراهم می کنند. ولی با این همه، فراموش نکنید که انتقال کامل و به موقع اخبار با چاشنی ذوق همه چیزیست که مورد توجه مخاطب روزنامه نگاری موبایلیست. همچنین عنصر صدا و تصویر هرچند کوتاه را نیز در تهیه گزارشهای خبری بیش از پیش به کار بگیرید.

محمد حسن اسدی طاری

انتهای پیام/