سعید محمد گزینه انتخابات ریاست جمهوری آینده است؟

گمانه زنی های انتخاباتی ریاست جمهوری سال 1400 با فراز و نشیب های  گسترده ای با سرعتی بیش از پیش در حال طی مسیر و گذر از افراد و شخصیت های مطرح شده برای این کارزار تا رسیدن به یک ثبات است.

در این حین با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی برآرمان های انقلاب و نیز حضور جوانان انقلابی که وارد میدان شوند تا با حضور خود به تحقق این آرمان ها کمک کنند؛ موسسات و رسانه های مختلف داخلی و خارجی با توجه به شاخص های مطرح شده مختلف توسط مقام معظم رهبری اقدام به گمانه زنی هایی کرده اند که در این فضا موسسه تغیرات جهانی تونی بلر به قلم کسری اعرابی و با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در سال های گذشته نسبت به مسائل روز ایران و جهان، برای سکانداری آینده پاستور در یادداشتی به معرفی دکتر سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) به عنوان فردی که نظرات نزدیک به رهبری و همچنین توانایی پیاده سازی منویات مقام معظم رهبری را دارد، که به ظن خود نسبت به تخریب این چهره انقلابی اقدام کرده، و در ادامه نیز به  بررسی ابعاد مختلف حضور یک شخص نظامی با سابقه اجرایی در امر سازندگی و اقتصادی نموده. و می توان این دو موضوع را محور های اصلی آینده پاستور برای رسیدن به یک امنیت روانی، سیاسی و اقتصادی دانست.

 “ترجمه بخشی از مقاله موسسه تغیرات جهانی تونی بلر”

سعید محمد: عضو کمتر شناخته شده سپاه پاسداران برای انتخابات 2021 ایران (اسب سیاه سپاه)

سعید محمدکه نمایانگر چهره متفاوتی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است آیا می تواند به عنوان عضو کمتر شناخته شده سپاه در انتخابات ریاست جمهوری 2021 یا 1400 ایران حضور پیدا کند؟

از جهاتی سعید محمد متولد تهران 52 ساله که در سال اخر جنگ ایران و عراق به عنوان نماینده  نسل دوم سپاه که نسبت به نسل اول تعصب کمتری دارند وارد سپاه شد هر چند این موضوع در مورد محمد صدق نمی کند با رشد سریع خود در رسیدن به ریاست قرارگاه خاتم به عنوان یکی از اجزای مهم سپاه نشان دهنده وفاداری او به رهبری و متقابلا اعتماد کامل ایشان به اوست.

محمد نه تنها از اولین پاسداران نسل دوم انقلاب است که به ریاست قرارگاه رسیده بلکه از نسلی است که هیچ تجربه و عقبه ای از جنگ ندارد. او با مدرک دکترای مهندسی عمران به عنوان نماینده تکنوکرات و تحصیل کرده سپاه در خط مقدم پیشبرد اقتصادی سپاه که بخش مهمی از اقتصاد کشور را در دست دارد بوده است. او سمت های اجرایی را در سازمانهای  کلیدی و مهم وابسته به قراگاه خاتم و بنیاد تعاون سپاه که مدیریت سرمایه گذاری سپاه را دارند مانند مدیریت عامل سپاسد به عنوان بازوی مهندسی سپاه و مدیریت اجرایی گروه شرکتهای اطلس داشته است. این تجارب به همراه نداشتن عقبه نظامی محمد را قادر ساخته که خود را به عنوان یک چهره  وفادار به سپاه و تکنوکرات معرفی کند که به صورت بالقوه برای هواداران حکومت ایران و فضای سنتی سپاه جذاب میباشد. تمام اینها نشان دهنده ان است که او بدنبال حمایت روحانیت و نخبگان سیاسی از خود است. در ماه نوامبر محمد با دادن یک پروژه 610 میلیون یورویی به مهدی جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری معاون اول دولت حسن روحانی باعث تعجب همگان گشته و این امر به عنوان درخواستی برای حمایت جناح به اصطلاح اصلاح طلب مطرح شد. اما سوال اینجاست که ریاست جمهوری محمد چگونه خواهد بود و چرا برای رهبری جذاب خواهد بود؟

بحران اقتصادی کنونی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مهم خواهد بود و بیش از هر چیز، ریاست جمهوری محمد بر احیای اقتصاد بیمار ایران متمرکز است که قبلاً در سال 2019 به مقدار 7.6 درصد کوچک شده بود.

تحریم های بین المللی ، فساد گسترده و سوء مدیریت دولت، آن را به زانو درآورده و کرونا نیز اوضاع را بدتر کرده و تولید ناخالص داخلی را بین 15 تا 30 درصد کاهش داده است. آشفتگی اقتصادی، مخالفت های ضد ایران را افزایش داده و طی سه سال گذشته ایرانیان را به خیابانها آورده است.

راه حل های محمد برای مشکلات اقتصادی ایران – یعنی تعهد مطلق به “اقتصاد مقاومتی” مقام معظم رهبری به جای مذاکره با ایالات متحده – وی را به گزینه ای جذاب برای رهبر معظم ایران تبدیل کرده است.

دکترین اقتصاد مقاومتی که برای اولین بار توسط مقام معظم رهبری در اوج تحریم های جهانی علیه ایران در سال 2011 معرفی شد، برای دور زدن فشار تحریم های بین المللی به تولید داخلی، مبارزه با قاچاق و تجارت غیرقانونی متکی است.

رهبری به عنوان بخشی از مانیفست خود برای 40 سال آینده، نه تنها دلیل اصلی شکست اقتصاد ایران در دولت های کنونی و گذشته را “نگاه به خارجی ها و نه به قدرت و ظرفیت داخلی” می داند، بلکه ایشان همچنین تأکید کرده اند که سیاست های “اقتصاد مقاومتی” تنها راه حل است.

محمد این مضامین را تکرار کرده است، همچنین دولتهای کنونی و گذشته ایران را به دلیل عدم اجرای چشم انداز رهبر معظم انقلاب و دراولویت قرار دادن سرمایه گذاری های خارجی مقصر می داند همان چیزی که وی سیاست “مقاومت اقتصادی منفعل” می نامد.

وی اظهار داشته است که: “تحریم ها هرگز تهدید نبوده است، بلکه یک فرصت محسوب می شوند.” و برای او ومجموعه  قرارگاه سازندگی سپاه که وی مدیریت می کند، تحریم ها واقعا یک فرصت بوده اند. در غیاب سرمایه گذاری خارجی، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا – بزرگترین پیمانکار ایران – قدرت خود را در اقتصاد ایران تقویت کرده است.

در مصاحبه های اخیر، محمد بسیار مشتاقانه افتخار می کند به اینکه که چگونه “285 پروژه فعال” در بخش های مختلف مانند استخراج معدن، سد سازی، پتروشیمی ها و نفت و گازانجام داده  و اینکه خاتم الانبیا توانسته است “جای شرکت های بزرگ خارجی را پر کند”. این شامل سهم شرکتهای خارجی در پروژه پارس جنوبی – بزرگترین میدان گازی مشترک ایران و قطر – فرصتی که سپاه پاسداران پس از عزیمت مجدد شرکت های انرژی غربی پس از اعمال مجدد تحریم های آمریکا، برای گرفتن آن شتاب کرد.

به گفته خود محمد، خاتم الانبیا “در خط مقدم جنگ اقتصادی با آمریکا” بوده و توانسته است “بن بست تحریم ها” را بشکند و “با روحیه جهادی و انقلابی خود توطئه های دشمن را خنثی کند”. این موضوع با آمریکایی ستیزی که در قلب جهان بینی آیت الله خامنه ایی وجود دارد، سازگار است. محمد و تجربه تکنوکراتیک وی می توانند برای رهبر معظم انقلاب مفید باشند زیرا او می خواهد بحران اقتصادی ایران را بدون کمرنگ کردن ایدئولوژی خود و هر نوع صلح با واشنگتن حل کند.

سیاست خارجی تحت ریاست جمهوری محمد

 سیاست خارجی، محمد (که تجربه بسیار کمی در رسیدگی به امور خارج از مرزهای ایران دارد) شانسی ندارد. با این اوصاف، وی طی سال گذشته فعالیتهای خود را در خارج از کشور افزایش داده که نشانه هایی را درباره نوع سیاست خارجی وی نشان می دهد. مهمترین مداخله بین المللی وی در ماه مه سال 2020 هنگامی رخ داد که جمهوری اسلامی برای تأمین نفت به ونزوئلا از تحریمهای آمریکا سرپیچی کرد. محمد مشتاق بود در عموم اعلام کند که نفت تأمین شده به ونزوئلا از پالایشگاه های خاتم الانبیا سپاه پاسداران تأمین شده است و اعلام کرد “صادرات نفت [خاتم الانبیا] به ونزوئلا می تواند در سایر کشورها نیز تکرار شود، خصوصاً که بسیاری از ملتها نیز درخواست نفت ایران را دارند”.

با توجه به تسهیل محدودیت های اخیر سازمان ملل در زمینه فروش سلاح تهران در خارج از کشور، در صورت پیروزی در ریاست جمهوری، اشتهای محمد به “پول سیاه” می تواند هماهنگی بیشتری بین دولت ایران و سپاه در رابطه با صادرات سلاح های ایرانی به بازیگران و رژیم های سرکش در جهان را شاهد باشد.

محمد همچنین ابراز علاقه شدید به تقویت روابط اقتصادی با کشورهای به اصطلاح “محور مقاومت” کرده و بازارهای عراق و سوریه را دارای “پتانسیل بالا” برای تهران توصیف کرده است.

در اوایل سال جاری ، محمد اعلام کرد که خاتم الانبیا در حال راه اندازی “یک بانک مشترک بین ایران، عراق و سوریه” برای فرار از تحریم های بین المللی است.

افزایش نفوذ اقتصادی تهران بر کشورهای ضعیف منطقه در دوره ریاست جمهوری محمد یک اولویت خواهد بود – و اگر دولت بعدی ایالات متحده به دنبال خروج از خاورمیانه، به ویژه عراق باشد، کار ساده تر خواهد بود.

انتهای پیام/

editor

editor

روزنامه نگار