سوزن برند خود را درست نخ کنید

مرجان جانقربان: به محض اینکه فروش شرکت دچار کاهش می شود، اولین کار مرسوم در کشور، کاهش هزینه های بازاریابی و تبلیغات است. دلایل و توجیهات زیادی برای این کار وجود دارد اما اغلب با این گفته مواجه می شویم که “تبلیغات هزینه بر است و تاثیری که ما خواهان آن هستیم را بر روی فرآیند فروش شرکت نداشته است!”

چقدر خوب است به این نکته توجه ویژه داشته باشیم که  اول تبلیغات تنها بخشی از فرآیند بازاریابی و فروش است. بدین مفهوم که برای افزایش فروش، کسب و کار شما به موارد دیگری نیز احتیاج دارید. دوم، تبلیغات باید دارای دو خصوصیت اصلی باشد. اول آنکه هدفمند و با برنامه باشد و دوم، خلاقانه و متمایز از سایررقبا باشد.

تبلیغات بی برنامه و کلیشه ای نه تنها موثر نیست و باعث هدر رفتن هزینه های شرکت خواهد شد؛ بلکه تصویر برند شما را در اذهان مخاطبین خدشه دار خواهد کرد. خیاط ها را در نظر بگیرید، برای هر شخصی لباس مناسب را در قواره خود شخص می دوزند. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که یک اندازه لباس برای تمام دوران زندگی شما متناسب باشد.

تبلیغات بخش جدایی ناپذیر فرآیند بازاریابی هر کسب و کاری است اما شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که تبلیغات شما باید با اندازه و قواره کسب و کار شما سازگاری دشته باشد تا هم موثر واقع شود و هم باعث افزایش فروش شود. قطعا تبلیغات کسب و کاری نوپا با کسب و کاری که ده سال از آغاز آن گذشته یکسان نیست.

بنابراین شما باید با یک برنامه ریزی مختصر و منعطف و همچنین تخصیص بودجه مناسب برای بخش بازاریابی خود، تبلیغاتی اثربخش داشته باشید و به محض کاهش فروش نه تنها نباید بودجه این بخش را کاهش دهید بلکه باید با در نظر گرفتن انعطاف مناسب در برنامه خود، آن را افزایش دهید، البته در حد و اندازه کسب و کار خود.

تعجب نکنید، نکته بسیار مهم دقیقا همینجاست که بر خلاف تصور زمانی که فروش شرکت شما کاهش می بابد شما باید با بازنگری روی برنامه اصلی میزان بودجه تبلیغاتتان را افزایش دهید اما این جمله لزوما بدین معنا نیست که تبلیغات پر هزینه ای داشته باشید بلکه باید تبلیغات خلاقانه تر و متفاوتی انجام دهید.

خلاقیت معمولا نه تنها هزینه ها را افزایش نمی دهد بلکه اثر گذاری را چندین برابر خواهد کرد. برند شما نیاز به یک خیاط ماهر دارد و آن خود شما هستید، صاحب کسب و کار. به محض رشد کسب و کار، شما باید قواره تبلیغات را تغییر دهید تا باعث شود برند شما همیشه در یک روند رو به رشد حرکت کند و موفق و ماندگار بماند. پس سوزن برند خود را درست نخ کنید!

انتهای پیام/

مرجان جانقربان

مشاور و طراح برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *