حانیه شرفی*: ویدئو استریمینگ زنده (لایو) کانسپت جدیدی نیست ،آنچه جدید است فراوانی و در دسترس بودن فناوری و اپلیکیشن هایی است که دست یابی به استریمینگ را برای کاربران بیشتری ممکن می سازد. دیگر نیازی به هزینه و سرمایه گذاری های هنگفت برای سخت افزار و نرم افزارهایی نیست که تنها بزرگترین برندها استطاعتش را دارند.

دورنمایی از ویدئو استریمینگ

از دیدیگاه نه چندان تکنیکی، ویدئو استریمینگ عبارت است از ارسال آنلاین و فوری محتوی با فرمت فشرده به کاربر یا مخاطب نهایی. با این فناوری دیگر نیاز نیست کاربران تا پایان دانلود فایل صبر کنند آنها می توانند به محض دریافت، محتوای فایل را در قالب استریم های دنباله دار تماشا کنند. ویدئوی فرستاده شده فشرده نبوده و به محض رسیدن به کاربر مورد نظر پخش می شود. ویدئو استریمینگ لایو، شامل یک منبع می شود که ویدئو را ضبط، کد گذاری کرده و فرستاده است و همچنین یک شبکه انتقال محتوی دارد که ویدئوی مربوطه را بین بینندگان توزیع می کنند.

نخستین ویدئو استریمینگ زنده اواسط دهه ی ۱۹۹۰ به وقوع پیوست که استریمینگی دنباله دار از یک لوکیشن نبود. درسال۱۹۹۵بازی های پلی آف لیگ اصلی بیسبال در اینترنت به صورت استریم پخش شد.

درحال حاضر ویدئو استریمینگ لایو به ابزاری کلیدی برای بازاریابی و برقراری ارتباط تبدیل شده است که به برندها کمک می کند تا به مخاطبان آنلاین خود دسترسی پیدا کنند. با وجود مجموعه ای از اپلیکیشن های ارزان و رایگان، تهیه ویدئو استریمینگ همچون گذشته به سرمایه گذاری های هنگفت نیاز ندارد.

معرفی تعدادی از اپلیکیشن های ویدئو استریمینگ

پریسکوپ: این اپلیکیش استریمینگ لایو توییتر برای نخستین بار در مارس ۲۰۱۵ وارد بازار شد و از آن زمان تاکنون شهرت بسیاری یافته است. این اپلیکیشن فرصتی فراهم آورد تا برندهای مختلف از طریق یک کانال مرتبط با مخاطبان هدف خود تعامل داشته و در آنها انگیزه ایجاد کنند. این اپلیکیشن به کاربران امکان می دهد تا استریمینگی زنده از یک رویداد را دریافت کرده و آنرا حتی ۲۴ ساعت پس از رخداد تماشا کنند. کمپانی ها می توانند از این اپ استفاده کرده و رویدادهایی که برای کاربران بیشترین اهمیت را دارند، به سرعت در اختیارشان قرار دهند.

فیسبوک لایو: این شبکه اجتماعی به تقلید از توییتر در اوت ۲۰۱۵ فیسبوک لایو را راه اندازی کرد. این دو اپلیکیشن (فیسبوک لایو و توییتر) در اساس مشابه یکدیگرند با این تفاوت که فیسبوک لایو فقط در اختیار چهره های عمومی است که از طریق برنامه Mentions  صفحاتشان تایید شد باشد. فیسبوک این پلتفرم پخش زنده، که وظیفه آن پست گذاشتن اخبار است، را راه اندازی کرد تا دنبال کننده ها بتوانند درحین اینکه آنها پست می گذارند، کامنت ها را مشاهده کنند. به این ترتیب ثبت و ضبط محتوی به طور دائمی ممکن می شود.

اسنپ چت: این پیام رسان تصویری به کاربران خود اجازه میدهد تا به تصاویر و ویدئوهای خود قبل از ارسال، متن و گرافیک اضافه کنند. مساله ای که وجود دارد این است که محتوای ارسالی توسط افراد معدودی قابل مشاهده است بنابراین اسنپ چت یک اپلیکیشن استریمینگ لایو محسوب نمی شود اما برای برندهایی که قصد برقراری ارتباط با جامعه آنلاین دارند ابزاری بسیار قدرتمند است.

میرکت: این اپلیکیشن که مخصوص کاربران ایفون است، ویدئو استریمینگ کاربرپسندانه بوده و به اکانت های توییتر متصل است. کاربران می توانند با استفاده از این اپلیکیشن، ویدئوهای ضبط  شده توسط گوشی های خود را در فید توییتر به اشتراک بگذارند.

یوتیوب: یوتیوب نیز همچون توییتر اپلیکیشنی مخصوص برای ویدئو استریمینگ لایو دارد. کاربران آنها می توانند از هرآنچه می بینند فیلم گرفته و با فالورهای خود به اشتراک بگذارند.

جاکوبز که یک برند مد است، از ویدئو استریمینگ استفاده می کند. این برند که به تازگی از طریق نرم افزار استریمینگ توییتر به ویدئو استریمینگ پیوسته است، قبل از آغاز شوی تابستانه ۲۰۱۶ به مصرف کنندگان و رسانه ها نگاه منحصربه فردی از طرح های جدید خود ارائه دهد. به این ترتیب نه تنها مخاطبان نگاهی اجمالی به طرح های مد سال آینده خواهند داشت بلکه می توانند برای افزایش انگیزه در جلسات پرسش و پاسخ با طراحان شرکت کنند. دنبال کننده ها نیز می توانند از سبک و سیاق، جنس پارچه و بافت و آنچه که طراح از آن الهام گرفته است آگاه شوند.

زمینه پیدایش ویدئو استریمینگ

مصرف کنندگان و برندها در هر دو سر ویدئو استریمینگ، یعنی تولید فید و تماشای آن حضور دارند. ویدئو استریمینگ به دلایل مختلف و به منظور مشاهده رویدادهایی که امکان شرکت درآن برای همگان وجود نداشت، به وجود آمد. با این فناوری می توانیم با عزیزانی که از ما دور هستند ارتباطمان را حفظ کنیم. کمپانی ها از این تکنولوژی برای فعالیت های بازاریابی خود استفاده می کنند تا بدین ترتیب مذاکرات، کنفرانس ها و سخنرانی هایی که می خواهند ما ببینیم را به صورت زنده نمایش دهند. آنها همچنین از این تکنولوژی برای ارتباط با اعضای تیم خود درسراسر جهان استفاده می کنند.

*دانشجوی رشته مترجمی خبر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

انتهای پیام/