هوش مصنوعی چه کاربردهایی دارد؟

هوش مصنوعی چه کاربردهایی دارد؟

سینا تفنگ چی، روزنامه نگار علم

هوش مصنوعی، واژه ای است که جهانیان را تحت تأثیر قرار داده و بسیاری از نیازهای روزمره آنها را به خود وابسته می کند. کاربردهای این فناوری حیرت انگیز از جمله ضروریت هایی است که روزنامه نگاران علم بیش از پیش باید به آن توجه کنند.

به گزارش پایگاه خبری ارتباط امروز، هوش مصنوعی یا فناوری آینده، متحول کننده یک جهان است؛ توجه و پرداخت به آن بیش از پیش واجب است تا در زمان همگانی شدن آن، اذهان دوباره نیاز به آشنایی با آن نباشند؛ این فناوری با خود کاربردهای متنوعی را در تمام حرفه ها و مشاغل همراه کرده و از این رو ضروری است تا روزنامه نگاران علم، به آن پرداخته و راجع به آن تولید محتوا کنند.

در این مطلب به برخی از کاربردهای هوش مصنوعی اشاره خواهد شد:

الف) در حوزه تصاویر:

 1. شکلک از عکس‌های سلفی:

گوگل ابزار هوش مصنوعی جدیدی ابداع کرده است که می‌تواند عکس‌های سلفی را به ایموجی یا همان شکلک‌های گرافیکی مبدل کند.

این خدمات در دسترس است تا کاربران بتوانند با انتخاب گزینه تبدیل سلفی به استیکر یا Turn a selfie into stickers، از تصاویر سلفی شکلک های گرافیکی درست کنند.

هوش مصنوعی اضافه شده به این برنامه از الگوریتم های پیشرفته ای برخوردار است که با تحلیل وضعیت صورت کاربر آن را به تصویری گرافیکی مبدل می کنند. این تصاویر فرد را در قالب هنرمند، نویسنده، طراح و … به تصویر می کشند.

 • تشخیص علت خوب بودن عکس‌ها:

شرکت گوگل با استفاده از هوش مصنوعی به دلایل خوب تشخیص داده شدن عکس ها از سوی مردم می پردازد. این سیستم از شبکه عصبی پیشرفته ای بهره می گیرد که مبتنی بر یک شبکه بیولوژیک در مغز انسان است و لذا می‌تواند هم ویژگی های فنی و هم ویژگی های زیبایی شناسانه عکس های مختلف را کشف کند.

بر این اساس کاربران با مشاهده تغییراتی که در این قالب در عکس های گرفته شده با گوشی ایجاد می شود، می توانند توانایی عکاسی خود را بهبود ببخشند. الگوریتم هوش مصنوعی به کار گرفته شده می تواند به عکس ها از یک تا ده نمره دهد و لذا به درک زیبایی شناسانه افراد کمک کند.

 • تغییر پس زمینه ویدئوهای یوتیوب:

گوگل هوش مصنوعی یوتیوب را افزایش داده تا کاربران بتوانند پس زمینه ویدئوهای تولیدی خود را برای انتشار در این شبکه اجتماعی به دلخواه خود تغییر دهند.

ابزار یادشده که توسط مهندسان گوگل ابداع شده افزودن هزاران تصویر پس زمینه متنوع را به ویدئوهای تولیدی افراد در سایت یوتیوب ممکن می کند؛ امری که پیش از این در هیچ سایت به اشتراک گذاری ویدئو ممکن نبوده است.

هوش مصنوعی مورد استفاده برای این کار در یوتیوب از دقت بالایی برخوردار است و می تواند به دقت چهره فردی که در حال ضبط ویدئو است را از پس زمینه پشت وی متمایز کند تا کیفیت کار نهایی عرضه شده در سطح بالایی باشد.

 • افزایش کیفیت تصاویر بی‌کیفیت:

تکنولوژی هوش مصنوعی انویدیا (Nvidia) قادر است کیفیت تصاویر بی کیفیت را با نگاه به عکس‌های بی کیفیت دیگر افزایش دهد؛ حتی در صورتی که تصویر سالم در اختیار AI قرار نگرفته باشد.

گروهی از محققان انویدیا، ام آی تی و دانشگاه آالتو موفق به پیدا کردن راهی شده‌اند که در آن می‌توان تصاویر پیکسلی را با استفاده از هوش مصنوعی ترمیم کرد. سیستم AI این کار را حتی در شرایطی انجام می‌دهد که هرگز نمونه‌ای صاف از تصویر هدف را ندیده باشد. تکنولوژی هوش مصنوعی انویدیا این کار را با به‌کارگیری یک شبکه عصبی که با استفاده از تصاویر خراب آموزش داده شده است، انجام می‌دهد. در اینجا، هوش مصنوعی نیازی به تصویر واضح ندارد، اما باید تصویر منبع را دو بار مشاهده کند.

کاربردهای عملی‌تر برای این رویکرد مبتنی بر یادگیری عمیق، استفاده در زمینه‌های پزشکی است؛ جایی که کیفیت اسکن‌های MRI و دیگر تصاویر پزشکی تا حد زیادی می‌تواند افزایش پیدا کند.

 • شناسایی عکس های دستکاری شده با فوتوشاپ:

هوش مصنوعی ادوب در سه مرحله می تواند دستکاری عکس های مختلف را تشخیص دهد. یکی در حوزه کلونینگ که به معنای کپی کردن بخشی از عکس و تکرار یا انتقال آن در بخش های دیگر است. از این روش برای زیادتر نشان دادن جمعیت حاضر در یک محل به طور گسترده استفاده می شود.

این هوش مصنوعی می تواند ترکیب عناصری از دو عکس مختلف با یکدیگر به منظور ایجاد عکسی جدید و صحنه سازی های مختلف به این شیوه را هم تشخیص دهد. در نهایت ابزار تازه ادوب قادر به شناسایی حذف برخی اجزای هر عکس نیز می باشد. طراحی این نرم افزار با همکاری محققان دانشگاه مریلند انجام شده است.

ب) در حوزه ابزارها:

 1. اسپیکر:

دنیای اسپیکرها اگرچه از نظر شکل ظاهری رشد بسیاری داشته است اما ایجاد قابلیت های جدید و اضافه کردن ویژگی های خاص به این محصول، نیازمند فکر و هزینه های زیادی است که کمپانی های بزرگ فناوری جهان را به سمت آن کشانده است.

اگر روزی اضافه کردن میزان صدا و کیفیت آن دغدغه کارشناسان این شرکت ها بود، امروز به دنبال آسان تر کردن روش های استفاده از اسپیکر هستند؛ روبات مذکور محصول تلاش مخترعان دانشگاه جرجیا بوده و قرار است به زودی در بازارهای جهانی عرضه شود.

این اسپیکر هوشمند با اتصال به انواع دستگاه‌های اندروید برای شما موسیقی پخش می‌کند. این روبات باهوش به راحتی می‌تواند تشخیص دهد که چه موقع شخصی در اتاق حضور ندارد و موسیقی را قطع کند.

همچنین با جابه‌جا شدن افراد به مکان‌های دورتر اسپیکرهای پخش‌کننده صدا را به سمت مخاطب می‌چرخاند و چنان چه افراد حاضر شروع به دست‌زدن کنند این اسپیکر بر اساس آهنگ ضربه‌های دست آن‌ها موسیقی را انتخاب کرده و پخش می‌کند.

 • کیت‌های هوش مصنوعی:

گوگل قصد دارد به توسعه دهندگان کمک کند تا هوش مصنوعی تولیدات خود را افزایش دهند و در عین حال از خدمات و سرویس‌های گوگل بیشتر استفاده کنند. به همین منظور گوگل خدمات تازه‌ای موسوم به AIY Projects ارائه کرده که در قالب آن کیت‌های هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان طراحی شده و در دسترس آنها قرار می گیرد.

کیت یاد شده به گونه ای طراحی شده که توسعه دهندگان با استفاده از آن می توانند ابزار متنوع هوش مصنوعی بر مبنای نیازها و الویت های خاص خود ابداع کنند. گوگل خود برای شروع از این کیت به منظور طراحی ابزار شناسایی صوت اشخاص مختلف و تفکیک این اصوات از یکدیگر استفاده کرده است.

این اولین بار است که یک شرکت فناوری کیت ساده ای برای همه گیر شدن فناوری گران قیمت و پیچیده هوش مصنوعی ابداع می کند. کیت صوتی یاد شده از قابلیت همگام شدن با سرویس های کلود برخوردار است.

 • هوش مصنوعی پهپادها:

شرکت ان ویدیا پلتفورمی موسوم به Jetson TX2 طراحی کرده که با استفاده از آن می‌توان هوش مصنوعی پهپادها را به میزان چشمگیری ارتقا بخشید.

این پلتفورم با نصب تراشه‌ای ویژه بر روی پهپادها قابل دسترس خواهد بود. با استفاده از این تراشه و برخی قطعات سخت افزاری مرتبط تهیه تصاویر ویدئویی فوق دقیق توسط پهپادها با مصرف تنها 7.5 وات انرژی ممکن شده و می توان دو دوربین را هم به طور همزمان بر روی آنها نصب کرده و مورد استفاده قرار داد.

پلتفورم Jetson 3.0 ان ویدیا برای ارتقای هوش مصنوعی شبکه های رایانه ای طراحی شده و Jetson TX2 مختص پهپادهاست که به ذخیره سازی حجم بالایی از اطلاعات برروی آنها و پردازش این داده ها کمک می کند. بنابراین دیگر نیازی به ارسال این اطلاعات به سرویس های دیگر اعم از سرویس های کلود برای پردازش و تحلیل آنها نخواهد بود.

استفاده از Jetson TX2 مشکل پهنای باند ارتباطی محدود پهپادها و تاخیر آنها در انتقال داده ها را هم حل می کند.

 • Styler با قابلیت تشخیص صدا:

محصول مراقبت از لباس Styler با درب آیینه ای، از قابلیت های منحصربه فردی برای بهبود تجربه کاربری بهره می برند و در عین حال لباس‌ها را تمیزتر، بهداشتی تر و البته مرتب تر می کنند. کاربران می توانند دستگاه Styler ThinQ را با فرمان صوتی کنترل کرده و با درب آیینه  تعبیه شده در Styler Mirrored Glass Door، بیشترین استفاده را از فضای خانه بکنند.

این مدل با نابود کردن 99.9 درصد از آلودگی ها و باکتری هایی که به صورت روزمره روی لباس می نشینند، لباس ها را کاملا پاکیزه و بهداشتی می کند. آویز متحرک داخل این محصول با تکان خوردن مداوم حتی چروک های کوچک لباس را هم برطرف کرده و بوی بد لباس را از بین می برد. همچنین قابلیت Pants Crease Care نیز علاوه بر برطرف کردن چروک‌های شلوار، با انداختن خط اتو روی آن، شلوار را آراسته می کند. به لطف قابلیت Gentle Dry این دستگاه نیز، لباس ها با ملایمت بیشتر و در عین حال سریع‌تر خشک خواهند شد.

پ) در حوزه شبکه عصبی:

 1. شبکه عصبی هوش مصنوعی گوگل:

گوگل از فناوری یادشده برای یافتن و درک اصوات انبوهی از افراد که در نقاط مختلف در حال راه رفتن هستند، استفاده می کند. به عنوان نمونه، اگر تعداد زیادی از مردم در یک نقطه شلوغ تجمع کرده و در حال حرف زدن با هم باشند، فناوری هوش مصنوعی می تواند گفته های متعدد افراد مختلف را تشخیص داده و ثبت کند.

شبکه عصبی هوش مصنوعی گوگل با بررسی این گفته ها و اصوات توانایی های خود را افزایش می دهد و حتی با حذف اصوات مزاحم قادر به استخراج صدایی دقیق و قابل درک خواهد بود.

فناوری یادشده پیامدهای گسترده ای را به همراه می آورد و برای تشخیص اصوات نامعلوم در فایل های ویدئویی، ارتقای کیفیت سخنان افراد، کمک به افراد کم شنوا و حتی ناشنوا و در موقعیت هایی که دهها نفر به طور همزمان در حال صحبت هستند، قابل استفاده است.

 • تشخیص حرکت افراد پشت دیوار:

RF-Pose یک سیستم هوش مصنوعی است که از یک شبکه عصبی منحصر به فرد به منظور شناسایی حرکات افرادی که در پشت افراد جابجا می شوند استفاده می کند.

این سیستم تابدان حد هوشمند است که اگر فردی به طور کامل در پشت یک دیوار قایم شده باشد، باز هم قابل شناسایی بوده و می توان هم خود وی و هم حرکاتش را شناسایی کرد و تشخیص داد.

سیستم یادشده بدین منظور علائم و سیگنال های ضعیفی را به آن سوی دیوار یا دیگر موانع می فرستد و سپس تشعشعات بازگشتی را مورد بررسی قرار می دهد تا بتواند یک اسکن سه بعدی از منطقه مورد بررسی ارائه دهد.

شبکه عصبی این سیستم تابدان حد پیشرفته است که با بررسی مکرر اسکن های رادیویی و تصاویر به دست آمده از نمونه‌های مختلف می‌تواند نحوه راه رفتن، حرف زدن، نشستن، باز کردن درب ها و انتظار افراد را تشخیص داده و حتی پیشبینی کند.

 • افزایش 9 برابری سرعت ترجمه:

امروزه نرم افزارهای ترجمه ماشینی مختلفی در بازار وجود دارند که کیفیت کار آنها رضایت بخش نیست، اما با استفاده از هوش مصنوعی کیفیت و روانی این ترجمه ها به شکل چشمگیری ارتقا یافته است.

یک گروه پژوهشی در فیس بوک نتایج تحقیقاتی را منتشر کرده اند که نشان می دهد با استفاده از هوش مصنوعی سرعت ترجمه در مقایسه با نرم افزارهای سنتی طراحی شده برای این کار تا 9 برابر بیشتر می شود.

این گروه کدهای منبع نرم افزار ترجمه ابداعی خود را هم منتشر کرده اند تا همگان از آن استفاده کرده و برای ارتقای این نرم افزار بکوشند.

نرم افزار یاد شده از شبکه های عصبی کانولوشن یا convolutional neural networks (CNN) به جای شبکه های عصبی بازگشتی یا recurrent neural networks (RNN) استفاده می کند. شبکه عصبی بازگشتی کار ترجمه یک جمله با با ترجمه لغات به ترتیب نگارش انجام داده وسپس برای ارتقای این ترجمه تلاش می کنند. اما شبکه عصبی جدید با بررسی کل جمله و درک مفهوم آن ترجمه دقیق تر و سلیس تری ارائه می دهد.

با پیشرفت این فناوری در آینده نیازی به استفاده از مترجم یا حتی یادگیری بسیاری از زبان ها نخواهیم داشت و ترجمه آنی جملات در مکالمات و گفتگوها تسهیل می شود.

 • شبکه هوش مصنوعی Caffe2 deep فیسبوک برای ترجمه:

فیس بوک می گوید استفاده از این فناوری کارآیی و کیفیت سیستم های ترجمه ماشینی را که دقت زیادی ندارند، افزایش می دهد. مقایسه های صورت گرفته نشان می دهد کیفیت این ترجمه ها 2.5 برابر بیشتر از ترجمه های انجام شده به صورت ماشینی است.

 • جلوگیری از سواستفاده جنسی آنلاین کودکان:

شرکت گوگل یک نرم‌افزار هوش مصنوعی برای مبارزه با گسترش سوءاستفاده‌های جنسی آنلاین کودکان ارائه کرده است.

تکنولوژی پیشرفته‌ ابزار هوش مصنوعی از شبکه‌های عصبی برای پردازش تصاویر به منظور کشف و تشخیص سواستفاده‌های جنسی استفاده می‌کند.

این ابزار جدید مبتنی بر شبکه‌های عصبی مصنوعی، برای سازمان‌های غیر دولتی و دیگر شرکت‌های فناوری به صورت رایگان و توسط یک سرویس رابط برنامه‌نویسی کاربردی که می تواند به درخواست‌ها پاسخ دهد، موجود خواهد بود.

شناسایی سریع تصاویر جدید به این معناست که کودکانی که امروزه مورد سواستفاده جنسی قرار می‌گیرند شناسایی و از سواستفاده‌های بیشتر محافظت می‌شوند.

 • تولید ویدئوهای قلابی:

یک برنامه هوش مصنوعی می تواند با بررسی حرکات موزون فردی خاص آنها را بر روی فیلمی که از حرکات بدن فرد دیگری گرفته شده کپی کند تا افرادی که ویدئوی مذکور را می بینند تصور کنند فرد دوم خود واقعا این حرکات دشوار بدنی را انجام داده است.

پژوهشگران دانشگاه برکلی که این برنامه را ابداع کرده اند می گویند سیستم مذکور متشکل از شبکه عصبی پیشرفته ای است که ابتدا ویدئویی از فرد هدف ضبط می کند، سپس یک برنامه فرعی این حرکات را استخراج کرده و آنها را به طور مستقل جانمایی می کند. سپس این ویدئوها برای تغییر ویدئوی ساده ای که از فرد متقاضی گرفته شده به کار گرفته می شوند.

برای اینکه شبکه عصبی یادشده قادر باشد نتیجه کار را به صورت مطلوب ارائه کند، ضروری است حدود 20 دقیقه ویدئو با سرعت 120 فریم در ثانیه از فرد هدف تهیه شود. سیستم یادشده هنوز مراحل آزمایشی را طی می کند وقرار است بعد از تکمیل در دسترس علاقمندان قرار بگیرد.

همچنین یک گروه بین المللی از محققان به رهبری متخصصان موسسه ماکس پلانک در آلمان سیستم هوش مصنوعی منحصر به فردی ابداع کرده اند که با دستکاری حالات چهره افراد در یک ویدئو امکان افزودن هر نوع گفتاری را به چهره این افراد فراهم می آورد.

بنابراین مخاطبان این ویدئوها باور خواهند کرد که افراد یادشده واقعا جملات نسبت داده شده به آنها را بر زبان آورده اند. دستکاری حالات سر و حتی نحوه زل زدن فرد در ویدئو از جمله دیگر مزایای استفاده از این سیستم است. از این فناوری هوش مصنوعی می توان برای ایجاد تغییراتی در چشم و آبرو فرد استفاده کرد تا حرکات دهان وی با حرکات چشم و آبروی او سازگاری و مطابقت داشته باشد.

سیستم هوش مصنوعی جدید می تواند تمامی جزئیات حرکات اجزای صورت افراد اعم از دهان، بینی، سر، ابرو و غیره را به خاطر بسپارد و این حرکات را برای نقش آفرینی فرد هدف به صورت دلخواه خود به کار بگیرد.

این فناوری اگر چه قابل سواستفاده است، اما جنبه های مثبتی نیز دارد و به عنوان مثال می توان از آن برای باورپذیر کردن دوبله فیلم های سینمایی به زبان های دیگر استفاده کرد. زیرا با استفاده از سیستم یادشده می توان حرکات لب و دهان شخصیت های هر فیلم را هم در حین دوبله به زبانی دیگر تغییر داد.

ت) در حوزه خدمات دهی:

 1. شناسایی کاربران متقلب بازی‌های ویدئویی:

شرکت والو از فناوری هوش مصنوعی برای شناسایی افرادی که در بازی ویدئویی ضدحمله یا کانتر استرایک کلک می‌زنند.

استفاده از فناوری هوش مصنوعی با چنین انگیزه ای تا به حال توسط شرکت های سازنده بازی های ویدئویی سابقه نداشته است. Valve می گوید از این طریق قصد دارد از کاربران واقعی بازی یاد شده حفاظت کند و همین طور جلوی نفوذ هکرها به محیط بازی یاد شده را بگیرد.

Valve از طریق این سیستم هوش مصنوعی بر عملکرد کاربران بازی ضدحمله هم نظارت دارد و گزارش های مرتبی را نیز از وضعیت بازی مذکور دریافت می کند.

 • اینترنت بالن:

گوگل قصد دارد با ارسال بالن هایی به کشورهای در حال توسعه که با استفاده از هوش مصنوعی هدایت می شوند، اینترنت را در دسترس همه علاقمندان قرار دهد.

با استفاده از فناوری هوش مصنوعی این بالن ها دقیقا در نقاطی مستقر خواهند شد که به انها نیاز است. البته گوگل از اجرای این طرح اهداف تجاری را نیز تعقیب کرده و به دنبال معرفی خدمات و نرم افزارهای خود است.

بالن های یاد شده از قابلیت هدایت خودکار برخوردارند که مدیریت و هدایت آنها را تسهیل کرده و با استفاده از آن می توان برای هفته ها این بالن ها را به پرواز درآورد.

 • پاسخ به کاربران اسکایپ:

پیش از این گوگل از هوش مصنوعی خود برای هوشمند سازی برنامه گپ الو استفاده کرده بود و حالا مایکروسافت تغییراتی در دستیار صوتی کورتانا ایجاد کرده تا در جریان استفاده از برنامه اسکایپ در محیط اندروید و آی اواس کاربران بتوانند سوالاتی را مطرح کرده و اطلاعاتی در مورد مسیر مناسب حرکت برای رسیدن به مقصد، پروازها یا آب و هوا پیدا کنند.

پاسخ های هوشمندانه اسکایپ بر مبنای محتوای گپ های کاربر با دیگران و همین طور فعالیت های او در ارتباط با رویدادهای مختلف نیز ارائه می شود. همچنین کورتانا رویدادهای ضروری را به کاربر در اسکایپ یادآوری می کند و برای انتخاب رستوران یا مطالعه نقدهایی در مورد فیلم های سینمایی به آنها کمک خواهد کرد.

 • شناسایی خودکار حیوانات:

محققان موفق به ابداع یک الگوریتم خودآموز هوش مصنوعی شده اند که به طور خودکار قادر به شناسایی و توصیف حیوانات مختلف در زیستگاه های طبیعی آنهاست.

الگوریتم یادشده با بررسی عکس های گرفته شده از حیوانات در محیط های مختلف می تواند تک تک آنها را شناسایی کرده و ویژگی های طبیعی این حیوانات را توصیف کند.

از این فناوری نوظهور می توان برای جمع اوری اطلاعات ارزشمند از زیستگاه های طبیعی حیوانات با هزینه ای ناچیز استفاده کرد.

 • گوگل داپلکس:

این نرم افزار می تواند مانند یک منشی به افراد مختلفی تلفن بزند و درخواست های مختلفی را منتقل کند و به عنوان مثال با جزئیات فراوان سفارش غذا بدهد.

دقت گوگل داپلکس تا بدان حد بالاست که فرد مخاطب تماس آن به هیچ وجه متوجه نمی شود که در حال گفتگو با یک نرم افزار است و طرف دیگر را یک انسان تلقی می کند.

البته از آنجا که پلاتفورم این نرم افزار هوش مصنوعی قادر به شنیدن گفته های طرف مقابل نیست، باید این اطلاعات را ضبط و سپس تحلیل کند.

عرضه این نرم افزار برخی نگرانی ها در مورد حفظ حریم شخصی و امنیت کاربران را تشدید کرده و بر اساس قوانین حریم شخصی کالیفرنیا تمامی افرادی که مخاطب این نرم افزار قرار می گیرند باید از تماس های آن رضایت داشته باشند.

 • جستجوی راحت‌تر شغل:

گوگل جستجوگر مشاغل تازه‌ای را راه اندازی کرده که یافتن شغل را با استفاده از فناوری هوش مصنوعی تسهیل می‌کند.

این جستجوگر به افراد کمک می کند برای یافتن شغل دلخواه خود از اطلاعات پایگاه های داده و شبکه های اجتماعی مشهوری مانند LinkedIn، Monster، WayUp، DirectEmployers، CareerBuilder و  Facebook به خوبی استفاده کنند.

کاربران برای سهولت کار می توانند عباراتی مانند شغل های نزدیک من، مشاغل مکتوب و … را جستجو کرده و برای دقیق تر کردن نتایج یافته شده از کلیدواژه های دیگری مانند مشاغل تمام وقت و پاره وقت هم استفاده کنند. فیلتر کردن شماغل بر مبنای صنعت، محل، زمان ارسال درخواست و … نیز ممکن است.

 • کاهش مصرف باتری گوشی:

تیم اندروید به همراه دیپ‌مایند یک هوش مصنوعی یا به اختصار «AI»را به سیستم عامل اندروید اضافه کردند. این هوش مصنوعی مصرف باتری تلفن همراه را تنظیم می‌کند.

 • شناسایی برنامه‌های مخرب اندرویدی:

گوگل برای جلوگیری از انتشار بدافزار از طریق برنامه های اندرویدی و در محیط اپ استور خود به استفاده از هوش مصنوعی روی آورده است.

گوگل می‌گوید فناوری هوش مصنوعی ابداع شده توسط این شرکت برای شناسایی موارد تقلب و کلاه برداری، سرقت اطلاعات از طریق برنامه های موبایلی و غیره قابل استفاده است. طراحی این سیستم هوش مصنوعی در سال 2016 آغاز شد و در این سال 250 هزار برنامه مخرب بدین شیوه شناسایی شد.

انتهای پیام/

editor

editor

روزنامه نگار