توماس جفری هَنکس با اسم هنری تام هنکس هنرپیشه مشهور هالیوودی و همسرش ریتا ویلسون که برای تولید فیلم سینمایی با موضوع الویس پریسلی خواننده اسطوره ای در استرالیا حضور دارند به ویروس کرونا دچار شدند. تام هنکس در چندین فیلم از ساخته‌های استیون اسپیلبرگ نقش‌آفرینی کرده‌است. این دو در فیلم‌هایی همچون نجات سرباز رایان، […]

توماس جفری هَنکس با اسم هنری تام هنکس هنرپیشه مشهور هالیوودی و همسرش ریتا ویلسون که برای تولید فیلم سینمایی با موضوع الویس پریسلی خواننده اسطوره ای در استرالیا حضور دارند به ویروس کرونا دچار شدند.

تام هنکس در چندین فیلم از ساخته‌های استیون اسپیلبرگ نقش‌آفرینی کرده‌است. این دو در فیلم‌هایی همچون نجات سرباز رایان، اگه می‌تونی منو بگیر، ترمینال، پست، پل جاسوس‌ها و سریال کوتاه جوخه برادران با هم همکاری داشته‌اند و تا سال ۲۰۱۲، فروش فیلم‌های تام هنکس در آمریکا ۴٫۲ میلیارد دلار و در نقاط دیگر جهان رقمی بالغ بر ۸٫۵ میلیارد دلار بوده‌است و با توجه به این ارقام او یکی از پولسازترین بازیگران هالیوود به‌شمار می‌آید.

هنرپیشه، کمدین، کارگردان، دوبلور و نویسنده آمریکایی است. وی بازیگر فیلم‌های مشهوری همچون فارست گامپ، آپولو ۱۳، نجات سرباز رایان، مسیر سبز، دورافتاده، رمز داوینچی، پل جاسوس‌ها، اطلس ابر و کاپیتان فیلیپس است. همچنین صدای او در مجموعه انیمیشن‌های داستان اسباب‌بازی استفاده شده‌است.

هنکس طی دوران بازیگری‌اش ۶ بار نامزد دریافت جایزه اسکار، ۸ بار نامزد دریافت گلدن گلوب و ۴ بار نامزد جایزه بفتا شده‌است. او برای نقش‌آفرینی در فیلم فیلادلفیا در سال ۱۹۹۳  برنده گلدن گلوب و اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شده و برای بازی در فیلم فارست گامپ تولید ۱۹۹۴علاوه بر گلدن گلوب و اسکار، جایزه انجمن بازیگران فیلم و جایزه انتخاب مردمی را هم دریافت کرده‌است. تام هنکس و اسپنسر تریسی تنها افرادی هستند که ۲ دوره پیاپی، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کرده‌اند. دریافت ۱ جایرهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم کمدی یا موزیکال، ۱ گلدن گلوب افتخاری سیسیل بی دمیل به‌علاوه ۱ ، خرس نقره‌ای برای بهترین بازیگر مرد از دیگر افتخارات هنکس هستند.

در دوران دانشجویی، تام هنکس رشته تئاتر را انتخاب کرد. وی در ابتدا در کالج چابوت شروع به مطالعه کرد و دو سال بعد به دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سکرمنتو انتقالی گرفت. تام هنکس در سال ۱۹۸۶ طی مصاحبه‌ای با مجله نیویورک گفت که کلاس‌های نمایشی بهترین جا برای شخصی است که دنبال ایجاد سر و صدای زیاد و خودنمایی است. من وقت زیادی را برای رفتن به نمایش‌ها گذاشتم.

در طول سال‌های درس‌خواندن در رشته تئاتر، تام با وینست دولینگ آشنا می‌شود. وینست دولینگ از مسئولین یکی از تئاترها بود و به پیشنهاد وی، تام به عنوان کارآموز به آنجا می‌رود. دوره کارآموزی تام ۳ سال به درازا می‌کشد و تام با تمامی قسمت‌های تئاتر شامل تهیه کنندگی، نور، طراحی صحنه و… آشنا می‌شود که در نهایت نیز تصمیم به ترک تحصیل از دانشگاه می‌گیرد. در همین دوره بود (حدود سال ۱۹۷۸) که تام بخاطر بازی در یکی از همین نمایش‌ها موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر شد.

محمد حسن اسدی طاری

انتهای پیام/