*مهری خوش طینت دستگاه ایمنی بخشی از بدن است که سلولها و مولکول های خودی را از بیگانه (مثل میکروبها) شناسایی می کند و سلول های غیر خودی را از بین می برد و یا بی خطر می کند. سیستم ایمنی بدن فعالیت های چشمگیری در دفاع در برابر ریز جاندارهای بیماری زا انجام می […]

*مهری خوش طینت

ایمونولوژیدستگاه ایمنی بخشی از بدن است که سلولها و مولکول های خودی را از بیگانه (مثل میکروبها) شناسایی می کند و سلول های غیر خودی را از بین می برد و یا بی خطر می کند.

سیستم ایمنی بدن فعالیت های چشمگیری در دفاع در برابر ریز جاندارهای بیماری زا انجام می دهد. بنابراین در حفظ سلامت بدن اهمیت زیادی دارد. غذایی که می خوریم، نگرشی که به زندگی داریم و ورزشی که می کنیم، همگی در تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری نقش دارد.

سلول های دفاعی بدن ما گلبول های سفید نام دارد. اگر به هر دلیل میزان گلبول های سفید خون پایین باشد، بیشتر در معرض عوامل مضر خارجی قرار گرفته و بیشتر بیمار می شویم. برخی افراد به طور دائم به انواع عفونتها و بیماریها مبتلا شده و برخی دیگر نیز به ندرت درگیر بیماری می شوند و علت آن دقیقاً در توان سیستم ایمنی افراد است. عواملی مثل افزایش سن، کیفیت و سبک زندگی بر سلامت ایمنی افراد موثر است.

به عبارتی دیگر، انتخاب سبک زندگی سالم، ورزش منظم و حفظ سلامت روحی و روانی از مواردی است که سیستم ایمنی بدن را بالا می برد. از موارد دیگر برای این منظور، می توان به نکات زیر توجه داشت: انجام منظم تست های پزشکی، خواب و استراحت کافی، دوری از استرس، شاد زندگی کردن، دوری از اضافه وزن، ترک سیگار، رژیم غذایی غنی از انواع میوه ها، مرکبات، سبزیجات و غلات، مصرف غذاهای دریایی، مصرف لبنیات بخصوص انواع پروبیوتیک، مصرف دانه های روغنی به ویژه بادام، استفاده از روغن های سالم در حجم کم، پرهیز از مصرف قند و شکر، مصرف روزانه سیر به دلیل خاصیت ضدمیکروبی، مصرف زردچوبه به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی، مصرف زنجبیل به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی قوی، توصیه می شود.

انتهای پیام/ عکس از: tebyan.net