سرویس فناوری اطلاعات: قوانین حفظ حریم خصوصی داده های جدید اروپا بسیار سختگیرانه است. تا جاییکه اتحاديه توسعه دهندگان يك گروه تجارتي كه از فيس بوک، گوگل، اينتل و دهها سازنده برنامه ها استفاده مي كرد، مي گويد این قوانین به شدت بر درامد سالانه گروه مزبور و هم درامد سالانع ناشی از فعالیت دیجیتال اتحادیه اروپا تاثیر خواهد داشت. همچنین Europe Digital، یکی دیگر از گروههای تجاری فن آوری، گفت که رویکرد ممانعت از قانون، “به طور جدی توسعه اقتصاد دیجیتال اروپا را تضعیف می کند.”
قانون جدید اتحادیه اروپا که به قانون تنظیمات ePrivacy معروف شده است و به طور خاص از محرمانه بودن ارتباطات الکترونیکی محافظت می کند؛ در پاییز گذشته توسط پارلمان اروپا تصویب شد و تحت نظر شورای اتحادیه اروپا، گروهی از مقامات دولتی که ۲۸ کشور عضو را نمایندگی می کنند، قرار دارد و از روز جمعه در اتحادیه اروپا به اجرا در آمد.

به موجب این قانون اسکایپ، WhatsApp، iMessage، بازی های ویدئویی با پیام های پخش کننده و سایر سرویس های الکترونیکی؛ باید قبل از قرار دادن کدهای ردیابی در دستگاه های کاربران یا جمع آوری اطلاعات مربوط به ارتباطات خود، اجازه صریح کاربران در این حوزه را به دست آورد. ژان فیلیپ البرچت، عضو پارلمان اروپا از آلمان به کمپین های صنعت گفت: “با استفاده از ePrivacy اینترنت تاریک می شود و رسانه های مستقل و همچنین رشد دیجیتال از بین می رود.” همچنین خانم بریجیت سیپل، عضو دیگر پارلمان اروپا از آلمان که قوانین ePrivacy را تصویب کرد، گفت: “با یک کلیک شما می توانید اطلاعات صدها هزار یا میلیون ها نفر را دستکاری کنید. به همین دلیل حفاظت از حریم خصوصی مهمتر است، به خصوص در محیط دیجیتال.”
نکته مهم دیگر این است که این قانون در حال حاضر فقط یک شرط را مطرح می کند که در آن شرکت ممکن است از داده ها یا ابرداده ها در مورد ارتباطات الکترونیکی کاربران استفاده کند. ازسوی دیگر تصمیمات شورا برای تجارت الکترونیک بسیار حیاتی است تاجاییکه انجمن صنایع ارتباطات و کامپیوتر – که نماینده آمازون، گوگل، Netflix و دیگران است – برای سفر به بلغارستان در ماه اکتبر برای ملاقات با وزرای اروپایی در باره محتویات و ملزومات این قانون اعلام آمادگی کرده است.

درعین حال الیسا زلاتوا، سخنگوی نماینده دائمی بلغارستان در اتحادیه اروپا، گفت که مقامات کشورش به پیشرفت این لایحه متعهد شده اند. او از ارائه اسامی دیگر گروه های تجاری که نمایندگان کشور در دادگاه خصوصی اتریش ملاقات کرده بودند، خودداری کرد و توضیح داد ریاست جمهوری بلغاری به عنوان یک کارگزار صادقانه عمل می کند و در تلاش است تا منافع کشورهای عضو، شهروندان و کسب و کار اروپایی را متعادل سازد. کریستین بورگ گرین، معاون رئیس گروه صنعتی کامپیوتر در اروپا، نیز گفت که او امیدوار است که مقررات تجارت الکترونیک  حفاظت از حریم خصوصی بی عیب و نقص نوآوری دیجیتال باشد.

در اخرین اظهارنظر میشلا پالادینو، مدیر سیاست اروپا و روابط دولتی در اتحادیه توسعه دهندگان، درباره محدودیت های لایحه تجارت الکترونیک برای دست زدن به محتوا و متادیت های کاربر گفت: این چیزی است که بیش از حد شدید است و واقعا فرصت های کسب و کار برای بسیاری از صنایع را کاهش می دهد.

ترجمه محمد حسن اسدی طاری

انتهای پیام/