پس از صد سال تنهایی، همه آمدند

سالهاست جشنواره ای به نام گابریل گارسیا مارکز، صاحب صد سال تنهایی برگزار در زادگاه «گابریل گارسیا مارکز»، در مدلین کلمبیا برگزار می شود تا برای بنیاد روزنامه نگاری آمریکای لاتین فرصتی باشد تا یاد روزنامه نگار برجسته این قاره زنده بماند.

بنیاد روزنامه‌نگاری آمریکای لاتین این جشنواره را به نام مارکز، یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های فرهنگی آمریکای لاتین و خالق رمان‌های ماندگاری چون «صد سال تنهایی» و «پاییز پدرسالار» بود که آوریل 2014 درگذشت، برگزار می کند. این داستان نویس لاتین که به «گابو» معروف است، یکی از برجسته ترین روزنامه نگاران معاصر به شمار می رود.

مراسم پایانی این جشنواره با اعطای جایزه به «دوریت هارازیم» برزیلی و «موریسیو سائنز» کلمبیایی به عنوان روزنامه‌نگاران برتر برگزار می شود. خانم هارزایم تا کنون 11 جایزه روزنامه‌نگاری را از آن خود کرده است. همچنین از مهمترین برنامه های این جشنواره، بیش از 30 برنامه رایگان از جمله سمینار‌، ورک‌شاپ‌، نمایش فیلم، نمایشگاه‌های مختلف و کنسرت ترتیب داده شده و تا پنج‌شنبه به کار خود ادامه می‌دهد. همچنین در سال جاری 500 روزنامه‌نگار از بیش از 20 کشور جهان در این رویداد بین‌المللی حضور دارند که برای دریافت جایزه بهترین متن‌، عکس و پوشش خبری با هم به رقابت پرداختند.

بنیاد روزنامه‌نگاری آمریکای لاتین در سال 1994 توسط خود گابو با هدف ارتقای سطح روزنامه‌نگاری از طریق برگزاری سمینارها و ورکشاپ‌ها، تبادل اطلاعاتی روزنامه‌نگاران و توسعه فعالیت‌های حرفه‌ای در این زمینه شغلی راه‌اندازی شد. مارکز که در سال 1982 به جایزه‌ نوبل ادبیات دست یافت به ‌عنوان پیشتاز سبک «رئالیسم جادویی» شهرت دارد و کتاب معروف «صد سال تنهایی» که به فارسی هم ترجمه شده است، نمونه‌ بارز رئالیسم جادویی است. اگرچه بسیاری از آثارش تاکنون به فارسی ترجمه شده اند.

این بنیاد همواره در اختتامیه این جشنواره با کنسرتهایی با حضور بزرگان موسیقی آمریکای لاتین از جمله «پابلو میلانس» به افتخار نویسنده «عشق سال‌های وبا» برگزار می کند.

محمدحسن اسدی طاری

انتهای پیام/

editor

editor

روزنامه نگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *