علیرضاخوشطینت گوگل امروز لوگوی خود را به مناسبت نود و چهارمین زادروز آن مک‌لارن(Anne McLaren) دانشمند انگلیسی که از پیشگامان علم باروری و یکی از چهره‌های برجسته زیست‌شناسی رشد بود، تغییر داد.گوگل  امروز سالگرد تولد ۹۴ سالگی آن مک لارن، دانشمند پیشگام علم باروری را جشن گرفته است. کارهای مهم این دانشمند نامی، به روش […]

علیرضاخوشطینت

گوگل امروز لوگوی خود را به مناسبت نود و چهارمین زادروز آن مک‌لارن(Anne McLaren) دانشمند انگلیسی که از پیشگامان علم باروری و یکی از چهره‌های برجسته زیست‌شناسی رشد بود، تغییر داد.گوگل  امروز سالگرد تولد ۹۴ سالگی آن مک لارن، دانشمند پیشگام علم باروری را جشن گرفته است. کارهای مهم این دانشمند نامی، به روش “لقاح مصنوعی”(IVF) منجر شده است.

لقاح در خارج از بدن یا آی‌وی‌اف (  in vitro fertilization  )  روشی است که در آن سلول‌های تخمک را در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم بارور می‌کنند و یک یا چند سلول تخم به دست آمده را پس از گذشت چند مرحله تقسیم سلولی در رحم قرار می‌دهند تا روند رشد جنین به‌طور طبیعی ادامه پیدا کند. میزان موفقیت لقاح مصنوعی به عوامل مختلفی وابسته‌است، از جمله سن زوجین و نیز درجه سلامت تولید مثلی در آنها. پزشک جهت القای تخمک‌گذاری به شما دارو می‌دهد. هنگامی که شما تخمک‌گذاری کردید، زوج‌تان یک نمونه اسپرم تولید می‌کند، که «شسته» خواهد شد؛ یک فرایند که سر سخت‌ترین اسپرم‌ها را در مقدار کمی از مایع منتقل و متمرکز می‌کند.

به گزارش ایسنا، آن مک لارن دانشمند بریتانیایی از چهره‌های برجسته زیست شناسی رشد بود. وی ۲۶ آوریل ۱۹۲۷ در لندن متولد شد. اشتیاق او به علم باعث شد او در دانشگاه “آکسفورد” جانورشناسی بخواند. تحقیقات پیشگامانه وی در دهه ۵۰ با آزمایش بر روی موش‌ها موفق به ایجاد جنین در خارج از بدن مادر شد.  در سال ۱۹۹۱ مک لارن به عنوان وزیر خارجه و بعداً به عنوان معاون رئیس انجمن سلطنتی منصوب شد. آن مک لارن یکی از شاخص‌ترین زیست شناسان تولید مثل در قرن بیستم محسوب می‌شود.

در دهه ۱۹۵۰ ، مک لارن شروع به کار و آزمایش بر روی موش‌ها کرد تا درک بیشتری از  زیست شناسی رشد پستانداران به دست آورد. پس از رشد موفقیت آمیز جنین موش در شرایط آزمایشگاهی، مک لارن و همکارش جان بیگرز امکان ایجاد جنین سالم در خارج از رحم مادر را نشان دادند. یافته‌های او که در سال ۱۹۵۸ منتشر شد، زمینه را برای توسعه فناوری لقاح مصنوعی(IVF) هموار کرد. ۲۰ سال بعد نیز لقاح مصنوعی برای اولین بار با موفقیت در انسان استفاده شد.

مک لارن(۸۰ ساله) و همسر سابقش دونالد میشی(۸۳ ساله) در ۷ ژوئیه سال ۲۰۰۷ در حین تصادف جاده‌ای جان باختند.

انتهای پیام/