فیروزه شریفی: كتاب “تحقيقات روزنامه‌نگاري” به اهتمام “سيد فريد قاسمي” توسط انتشارات امير كبير در پايان سال ۱۳۹۳ منتشر شد و در آغاز سال جاري در شمارگان ۵۰۰ نسخه در  اختيار علاقه مندان قرار گرفت. اين كتاب در ۱۸۳ صفحه به معرفي نشريه “تحقيقات روزنامه‌نگاري” پرداخته است. نشريه تحقيقات روزنامه نگاري نشریه‌اي بود پژوهشي درباره روزنامه، مجله، راديو، تلويزيون و چاپ كه در دي ماه سال ۱۳۴۴ توسط “فريدون پيرزاده” و زير نظر شواري نويسندگان منتشر مي‌شد.

 در مقدمه كتاب از ۱۷۸ سال حيات مطبوعات ياد شده و اينكه در چنين گستره‌اي از زمان هزاران عنوان نشريه ادواري چاپي در كشور ما به چاپ رسيده است كه شماري از آنها خواندني‌، ماندني و سزاوار معرفي‌ هستند و ضرورت دارد برگزيده‌اي از مطالبشان كه خواندنش براي همه عصرها ونسلها مفيد است، ارائه شود تا نسل امروز با آگاهي از چاپكرده‌هاي پيشينيان با تلاشهاي آنان بيشتر آشنا  و از آثار آنها بهره ور شوند. مولف اميدوار است كه اين مجموعه ‌بتواند روزنه‌اي باشد تا جوانان به سراغ نشريه‌هاي پر محتواي پيشين رفته و از آثار ارزشمندآنها استفاده كنند.

كتاب “تحقيقات روزنامه‌نگاري” پس از مقدمه به شناسنامه، تاريخچه، گردانندگان و نويسندگان اين نشريه پرداخته است و در بخش برگزيده با طرح مطالب متعددي مانند: آيا مي‌خواهيد روزنامه نگار باشيد؟ گاندي… يك روزنامه نگار گمنام‌، تعليم روزنامه‌نگاري، كاريكاتور در ايران، رعايت اصول اخلاقي در روزنامه‌نگاري، شرف روزنامه نگاري، اصول اخلاقي در روزنامه‌نگاري و … موضوعات مورد بحث را پيگير‌ي كرده است. “درباره تخصص روزنامه نگاري” آخرين مطلبي است كه كتاب با آن پايان مي‌گيرد. مطلب بر اين واقعيت تاكيد دارد كه ابزار كار يك روزنامه نگار كه مي‌خواهد در رشته‌اي متخصص باشد از ابزار كار يك دانشمند چيزي كم ندارد مگر آن كه شيوه كار‌برد آن ساده‌تر، عملي‌تر، و مردم‌پسندتر است بنابراين روزنامه‌نگار بايد در هنگام پرداختن به تخصص مورد علاقه‌ خويش اين وسا‌يل و ابزار را در اختيار داشته باشد. كتابهايي را كه در مورد تخصص مورد نظریه نوشته شده است در كتابخانه خويش فراهم كند. كليه نشرياتي كه در حد تخصص او منتشر مي‌شود مشترك باشد، با آنچه همكارانش در زمينه تخصص چه به زبان مادري و چه ديگر زبانهاي خارجي مي‌نويسند آشنا باشد… و همچنين آلبوم يا آرشيوي كامل از عكس، نقشه، اسلايد و نوارهاي صدا از موضوع مورد تخصص خود فراهم كند.

اين كتاب در قطع جيبي و با قيمت ۶۰ هزار ریال به طور انحصاری در کتابفروشیهای امیرکبیر در اختيار علاقمندان قرار دارد.

انتهای پیام/