فیروزه شریفی: “گزارشگر‌ي براي روزنامه‌‌ نگاران” تاليف “كريس فراست” با ترجمه “علي اكبر قاضي‌زده” با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه توسط نشر”ثانيه” در بهار سال جاري منتشر شد. مترجم اهميت كتاب را در نگاه به روز شده نويسند‌ه به فضاي حرفه‌اي كار روزنامه نگاران مي‌داند كه با به كار بستن نكات آن، گزارشگران مي‌توانند در مهارت بسيار مهم گزارشگري‌ رسانه‌اي موفق باشند.

“كريس فراست” در زمان نگارش اين كتاب عضو “مركز روزنامه نگاري مسئولانه” و سرپرست دپارتمان آموزش روزنامه نگاري در دانشگاه “جان مورس ليورپول” انگلستان بوده است. وي نزديك به چهل سال سابقه روزنامه نگاري و تدريس در اين رشته دارد. فراست بر خلاف بسياري از نويسندگان متنها‌ي روزنامه نگارانه هم سن خود، در اين كتاب از اساس نه منكر نقش وسايل ارتباطي و مخابراتي تازه است و نه بهره گيري از اين تجهيزات را ناروا مي‌شمارد. به عقيده او امكان ورود گروه‌هاي پر تعداد مردم و به ويژه جوانان به عرصه‌هاي خبررساني و گزارش مستند به كمك وسايلي مانند تلفن همراه، نقش، اثر و رعايت آموزه‌هاي حرفه‌اي سنتي را باطل نمي‌كند. بلكه اكنون توجه به اين آموزه‌‌هارا بايد هر چه بيشتر در ميان كاربران گسترش داد تا همگان دسترسي كامل‌تر و درست‌تري به اخبار و اطلاعات قابل اعتماد داشته باشند. او در باره اين كتاب مي‌گويد:

“اين دومين چاپ از اين كتاب است و دگرگوني شگرف در زندگي گزارشگران در فاصله دو چاپ حيرت انگيز است.” در سال ۲۰۰۱، وقتي كتاب را براي نخستين چاپ آماده مي‌كردم، وب‌سايتها‌ به ويژه در يافتن نكته‌ها و اطلاعات، ابزار مهمي به حساب مي‌آمدند. پست الكترونيك وسيله‌اي خوب براي تماس بود و شبكه‌هاي اجتماعي در جايگاه رقيبي براي رسانه‌هاي سنتي، تازه آغاز به كار كرده بودند. اما اكنون همه موسسه‌هاي رسانه‌اي از خود يك شبكه خبري وابسته دارند. داشتن اين شبكه‌ها به اين معنا‌ست كه گزارشگران مي‌توانند از اين شبكه‌ها براي بهترين گفتمان با مخاطبان درباره گزارشهايشان بهره ببرند.”

وی در مقدمه كتاب در باره “گزارشگري” مي‌گويد كه بسياري به سبب افسوني كه در اين كار هست، مي‌خواهند گزارشكر شوند. برخي هم مي‌خواهند دنيا راعوض كنند. اما به نظر من، بهترين گزارشگران كساني هستند كه به سبب كنجكاوي ذاتي خود وارد اين حرفه شده‌اند.

اين كتاب شامل مقدمه مترجم و ده بخش كه در مجموع به انضمام بخش فهرست و معرفي منابع در ۲۹۶ صفحه عرضه شده است. درونمايه كتاب، نقش گزارشگر، يافتن موضوع گزارش، تحقيق در موضوع گزارش،مباني تحريريه، بايسته‌‌هاي حرفه‌اي، سلوك با منابع، ورود به صحنه گزارش، مصاحبه و تحويل كار از جمله بخشهاي مورد بحث اين كتاب هستند. علاقمندان مي‌توانند “گزارشگري براي روزنامه نگارن” را به قيمت ۱۵۰۰۰ تومان به واسطه فروشگاهها‌ي انتشارات ققنوس و انتشارات آگاه و يا از طريق اينترنت از ناشر خريداري كنند.

انتهای پیام/