دکتر فریبا صیاد، عضو هیات علمی دانشکده خبر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

واژه سلفی وعکسهای سلفی چندی است که در فضای مجازی و شبکه های مجازی جای خود را باز کرده است. البته شاید این عکسها به طور خاص وفقط برای فضای مجازی مورد استفاده قرار نگیرند اما واقعیت این است که بیشترین کاربردشان در شبکه ها و فضای مجازی است.

اگر چه عکس سلفی در بسیاری موارد موجب می شود که فرد بتواند با آزادی بیشتری از خود عکس تهیه کرده و یا در صورت وجود افراد متعدد همه با هم در عکس حضور داشته باشند، اما این فقط یک بعد ماهیت موضوع است، در حالیکه در واقعیت عکسهای سلفی در دنیای امروز و شبکه های مجازی به جلوه هایی از خودنمایی و تظاهر پیشگی بدل شده است.

می توان گفت از نظر روانشناسی و بعد رفتار شناسی بسیاری از افرادی که در این زمینه افراط می کنند یا علاقه وافری به تهیه و اشتراک گذاری این نوع عکسها دارند، از عزت نفس واعتماد به نفس بالآیی برخوردار نبوده و نیاز به تایید دیگران دارند. در نتیجه به دنبال تاکید بر پیدا کردن طرفدار و همراه نمودن اعضای بیشتری با خود هستند. به هر حال این پدیده جدید اگر چه به خودی خود می تواند مفید، جالب و کاربردی باشد اما زیاده روی واعتماد به آن حتی می تواند مشکلات روانی ایجاد کند.

انتهای پیام/