مریم والا: مدتی است شاهد رونق سرویس تلگرام در میان سرویس های اجتماعی دیگر موبایل هستیم. این در حالی است که پایگاه خبررسانی و تجزیه و تحلیل فناوری tech crunch  طی مصاحبه ای با موسس تلگرام پاول دروف اعلام کرد تلگرام ۶۲ میلیون کاربر فعال و روزانه  ۲ میلیارد پیامک دارد.

تلگرام دارای کاربران بسیاری در سراسر دنیاست. کاربرانی در اسپانیا، آمریکا، ایتالیا، هلند، آلمان، برزیل، مکزیک، گوانتانامو، هند، مالزی، سنگاپور، کره جنوبی، عربستان سعودی، ایران، عراق و ازبکستان . آمارها نشان می دهد که از ماه ژوئن سال ۲۰۱۴  پیام های تلگرام در امریکا روزانه ۸ برابر در انگلستان ۵ برابر و در ایتالیا ۶ برابر افزایش یافته است. نمودار های مشابه برای بیش از ۳۰ کشور همین مقادیر را نشان می دهد.همچنین کاربران برزیلی روزانه ۷۰۰ میلیون پیام تلگرامی ارسال می کنند.

این درحالی است که موج عظیمی ازکاربران ایرانی از اپلیکیشن های دیگر موبایل به ویژه وایبر که مدتی است دسترسی به آن با اشکالاتی همراه است، به  تلگرام مهاجرت کرده اند. با توجه به آمار ” آلکسا ” که ازسرور اصلی گرفته شده است آمریکا با ٨٤ درصد اول و با اختلاف زیادی ایران با ۷/۳ درصد دوم، هند با ۲/۳ درصد سوم، انگلیس و اسپانیا نیز در رده‌های چهارم و پنجم ترافیک آلکسا در تلگرام هستند.

براساس آمارهاي موجود، ۴٠٠ ميليون نفر در دنيا از نرم‌افزار وي‌چت براي چت‌کردن و ارسال صوت و تصوير به صورت کاملا رايگان استفاده مي‌کنند؛ اما در ايران بخاطر فيلترينگ اين نرم افزار میزان بسيار محدودي از آن استفاده مي کنند.

 بررسي‌هاي صورت‌گرفته از استفاده کاربران ايراني از نرم‌افزارهاي کاربردي موبايل نشان مي‌دهد بالغ بر ٨٠ درصد کاربران ايراني سيستم‌عامل‌هاي اندرويد از فروشگاه کافه بازار براي خريد نرم‌افزارهاي خود کمک مي‌گيرند که در اين فروشگاه سهم اپليکيشن‌هاي کاربردي مانند وي‌چت، وايبر، واتس‌اپ، تانگو و اينستاگرام که اين روزها در دايره توجهات قرار دارد، بالغ بر يک ميليون دانلود است.

به تعبيري اين اپليکيشن‌ها هر کدام بيش از يک‌ميليون بار توسط کاربران ايراني “کافه بازار” بارگذاري شده است و با احتساب اينکه اگر اين کاربران ٨٠ درصد کاربران سيستم‌عامل اندرويد را تشکيل دهند، شمار کاربران اپليکيشن‌هاي موبايل براي سيستم‌عامل اندرويد بالغ بر يک ميليون و ٢٠٠ هزار نفر خواهد بود.

انتهای پیام/