در اوایل ماه دسامبر، دادگاه قانون اساسی برلین نتیجه انتخابات ماه سپتامبر سال ۲۰۲۱ را به علت «اشتباهات انتخاباتی» باطل کرد. این اشتباهات شامل صف‌های طولانی، اشکالات در حوزه‌های اخذ رای‌، کمبود برگه‌های رای‌، دریافت برگه‌های اشتباه از سوی رای‌ دهندگان و مسائل دیگر است. این ایالت باید طی ۹۰ روز آینده انتخابات دیگری برگزار کند.

پس از این انتخاباتِ نسبتاً پر هرج و مرج، ناشر یک روزنامه در برلین همکاری با یک شرکت طراحی بازی و کتابخانه‌های عمومی را آغاز کرد تا به ساکنان آنجا یاد بدهد که می‌توانند فراتر از رای دهی هم در سیاست دخیل باشند. Der Tagesspiegel یکی از مشهورترین روزنامه‌های آلمانی یک بازی جامع و حضوری ساخته است، با این امید که بازیکنان نحوه عملکرد دولت‌های محلی را درک کنند و احتمالاً علاقه آنها به سهیم شدن در عرصه سیاسی برانگیخته شود.

این روزنامه در همکاری با شرکت طراحی بازی Planpolitik بازی را به نام BVV-Planspiel ساخته است که ترجمه آن «بازی تجربی» است. این طرح از سوی کتابخانه‌های عمومی شهر برلین مدیریت می‌شود و پس از مرحله آزمایشی اولیه، دست‌اندرکاران آن تصمیم دارند که این بازی را در بهار سال ۲۰۲۳ به طور کامل راه‌اندازی کنند.

در برلین هر منطقه حکومت محلی خودش را دارد که به نام شورای منطقه شناخته می‌شود. مثل سیاست‌های محلی در بسیاری از شهرها، راهبری این شوراها می‌تواند پیچیده و دشوار باشد، هرچند آنها به نمایندگی از مردم تصمیماتی می‌گیرند که تبعاتی خواهند داشت. شرکت در جلسات ماهانه شوراها برای همگان آزاد است اما برای کسانی که برای اولین بار به این جلسات می‌روند اگر شیوه اشتراک را ندانند شاید خسته کننده و گیج کننده باشد.

Tagesspiegel به عنوان بخشی از پوشش اخبار محلی روزانه ۱۲ خبرنامه در برلین دارد، یعنی یک خبرنامه برای هر منطقه. در شهری با نزدیک به سه و نیم میلیون جمعیت. این ۱۲ خبرنامه ها بین ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار مشترک دارد. “کورنینا ون بودیسکو” ویراستار و خبرنگار خبرنامه Tagesspiegel این بازی را مکمِل گزارشگری محلی می‌داند و می گوید: «شماری از مشترکان در برخی نقاط شهر خبرنامه‌ها را خوب می‌خوانند و خوانندگان فعالی وجود دارند که سیاست‌های محلی را می‌دانند. اما هدف از این طرح رسیدن به مردم دیگر و ایجاد چیزی بود که شاید بتوانند با آنها ایده‌های خودشان را درباره نحوه فعال شدن در سیاست رشد دهند.»

“جودیت لانگووسکی” می‌گوید: «نسبت به آن که تنها در مورد آن بخوانید و یا به یک جلسه بروید و مثل مهمان بنشینید این بازی به شما دید بسیار بهتری در مورد چیستی سیاست‌های محلی می‌دهد.» او می افزاید: «وقتی یکی از اصول بازی این است که از استدلال مشخصی دفاع کنند، حتی اگر کاملاً مخالف سیاست‌های آنان باشد، فوراً وارد ساختاری می‌شوند که در سیاست‌های محلی هم وجود دارد.»

روزنامه Tagesspiegel ماه گذشته این بازی را در یک کتابخانه به طور آزمایشی اجرا کرد. ون بودیسکو می‌گوید بعد از اولین شبیه‌سازی، بازیکنان به او گفتند که خواهان زمان بیشتری برای مباحثه و گروه متنوع تری از بازیکنان هستند. از سوی دیگر همچنین تیم بازی Planspiel می‌گوید برای رسیدگی به این بازخورد پیش از آغاز رسمی بازی در همه کتابخانه‌ها در سال ۲۰۲۳، تغییراتی به‌وجود خواهند آورد.

انتهای پیام/