پس از صد سال تنهایی، همه آمدند

سرویس خبر: سومین جشنواره ای که به نام صاحب صد سال تنهایی برگزار شده تا برای بنیاد روزنامه نگاری آمریکای لاتین فرصتی باشد تا یادی از روزنامه نگار برجسته این قاره زنده بماند؛ در زادگاه «گابریل گارسیا مارکز» از دیروز در مدلین کلمبیا برگزار شد.

بنیاد روزنامه‌نگاری آمریکای لاتین این جشنواره را به نام مارکز، یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های فرهنگی آمریکای لاتین و خالق رمان‌های ماندگاری چون «صد سال تنهایی» و «پاییز پدرسالار» بود که آوریل 2014 درگذشت، برگزار می کند. این داستان نویس لاتین که به «گابو» معروف است، یکی از برجسته ترین روزنامه نگاران معاصر به شمار می رود.

مراسم پایانی این جشنواره با اعطای جایزه به «دوریت هارازیم» برزیلی و «موریسیو سائنز» کلمبیایی به عنوان روزنامه‌نگاران برتر برگزار می شود. خانم هارزایم تا کنون 11 جایزه روزنامه‌نگاری را از آن خود کرده است. همچنین از مهمترین برنامه های این جشنواره، بیش از 30 برنامه رایگان از جمله سمینار‌، ورک‌شاپ‌، نمایش فیلم، نمایشگاه‌های مختلف و کنسرت ترتیب داده شده و تا پنج‌شنبه به کار خود ادامه می‌دهد. همچنین در سال جاری 500 روزنامه‌نگار از بیش از 20 کشور جهان در این رویداد بین‌المللی حضور دارند که برای دریافت جایزه بهترین متن‌، عکس و پوشش خبری با هم به رقابت پرداختند.

بنیاد روزنامه‌نگاری آمریکای لاتین در سال 1994 توسط خود گابو با هدف ارتقای سطح روزنامه‌نگاری از طریق برگزاری سمینارها و ورکشاپ‌ها، تبادل اطلاعاتی روزنامه‌نگاران و توسعه فعالیت‌های حرفه‌ای در این زمینه شغلی راه‌اندازی شد. مارکز که در سال 1982 به جایزه‌ نوبل ادبیات دست یافت به ‌عنوان پیشتاز سبک «رئالیسم جادویی» شهرت دارد و کتاب معروف «صد سال تنهایی» که به فارسی هم ترجمه شده است، نمونه‌ بارز رئالیسم جادویی است. اگرچه بسیاری از آثارش تاکنون به فارسی ترجمه شده اند.

به گزارش بنیاد روزنامه‌نگاری آمریکای لاتین اختتامیه این جشنواره با کنسرتی که «پابلو میلانس» به افتخار نویسنده «عشق سال‌های وبا» اجرا می‌کند، برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه خبری ارتباط امروز می باشد و هرگونه کپی برداری بدون ذکر لینک مطلب یا نام پایگاه خبری ارتباط امروز پیگرد قانونی دارد .