افروز صفاری‌فرد، معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی سامانه‌ مشاوره ژنتیک به زودی خبر داد.وی با اشاره به این که فعالیت مشاوره ژنتیک یکی از فعالیت‌های دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی است که می‌تواند اقدامات موثری در جهت پیشگیری از بروز اختلالات ژنتیک انجام دهد گفت: این اختلالات می‌تواند منجر به معلولیت هم شود؛ در حال حاضر ۲۵۳ مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور با مجوز مشاوره ژنتیک فعالیت دارند.

به گزارش ایسنا،  صفاری فرد افزود: باتوجه به این که عمده این مراکز مشاوره در مرکز استان‌ها هستند و بسیاری از شهرستان‌هایی که از مرکز استان دورند ممکن است در دسترسی به این مراکز مشکلاتی داشته باشند، سازمان بهزیستی تصمیم به ایجاد سامانه‌ مشاوره ژنتیک گرفته است.

معاون پیشگیری از معلولیت‌های مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، یادآور شد: عموم مردم می‌توانند با مراجعه به این سامانه، براساس شرایط سن و وضعیت تجرد یا تاهل، فرم‌ پر کنند. در صورتی که این افراد نیازمند دریافت مشاوره ژنتیک باشند، سامانه به صورت هوشمند به فرد پیام می‌دهد تا به نزدیکترین مرکز مشاوره ژنتیک مراجعه کند. درنهایت افراد با مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک می‌توانند از این خدمت بهره‌مند شوند.

صفاری‌فرد در ادامه از برنامه بهزیستی برای ایجاد مراکز مشاوره ژنتیک پایه در مراکز مثبت زندگی خبر داد و گفت: با توجه به این که در برخی شهرستان‌ها امکان مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک وجود ندارد، از این رو به دنبال ایجاد مراکز مشاوره ژنتیک در مراکز مثبت زندگی هستیم. برای این اقدام از کارشناسان ارشد ژنتیک در مراکز مثبت زندگی استفاده می‌شود و اقدامات اولیه مثل تکمیل پرسشنامه‌ها و مشاوره پایه مانند رسم شجره نامه و مصاحبه اولیه صورت خواهد گرفت و در صورت نیاز، افراد برای دریافت مشاوره به مراکز ارجاع خواهند شد.

به گفته وی قرار است ایجاد مراکز مشاوره ژنتیک در مراکز مثبت زندگی به صورت پایلوت در سه استان فارس، خراسان جنوبی و خوزستان صورت گیرد. در حال حاضر دستورالعمل اجرای پایلوت ایجاد مراکز مشاوره ژنتیک ابلاغ شده و قرار است اجرایی شود و پس از ارزیابی نتایج آن، این طرح به سراسر کشور تسری خواهد یافت.

انتهای پیام/